Haber turu-3

Otoyol özelleştirmesinde ilk somut adım atıldı
Otoyollarının işletme hakkı verilmesi yoluyla özelleştirilmesine de olanak sağlayan "Karayolları Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Tasarısı", TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Tasarıya göre, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün sorumluluğunda bulunan otoyollar ile bunlar üzerinde bulunan bakım ve işletme tesisleri ile diğer mal ve hizmet üretim birimleri ve varlıkları işletme hakkının verilmesi yoluyla özelleştirilebilecek. İşletme hakkının verilmesi Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nca gerçekleştirilecek. Özelleştirme Kanunu hükümleri uyarınca gerçekleştirilecek işletme hakkı verilmesi imtiyaz sözleşmeleriyle düzenlenecek. İşletme hakkının verilmesi sonucunda elde edilecek gelirler ise Hazine Müsteşarlığı'na aktarılacak.

İş Yatırım, Dubai'de şirket açıyor
İş Yatırım Genel Müdürü İlhami Koç, sürdürülebilir büyüme ve kârlılık hedefleri doğrultusunda 2010 yılında yatırımlara devam edeceklerini, bu doğrultuda Dubai'de şirket kurma çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Şube ağlarını genişletmeye devam edeceklerini söyleyen Koç, "Bursa şubemiz de Nisan ayı içinde faaliyete geçecek. Uluslararası piyasalardaki etkinliğimizi artırmak amacıyla Londra'da kurulu iştirakimiz Maxis Securities'ten sonra Dubai'de de yine sermayesinin tamamına sahip olacağımız bir şirket kurma çalışmalarımız devam ediyor" dedi. İş Yatırım, 2009 yılında İMKB'de 76.6 milyar liralık işlem hacmiyle en fazla işlem yapan aracı kurum oldu.

Balnak, ikinci ofisi Libya'ya açtı
Lojistik şirketlerinden Balnak, Kuzey Afrika'daki ikinci ofisini Libya'da açtı. Şirketten yapılan açıklamada, yurtdışındaki operasyonlarını genişleten ve Mısır'ın ardından Libya'da da ofis açan Balnak'ın, bu ülkede ofisi olan ilk Türk lojistik firması olduğu kaydedildi. Yapılan açıklamada, şirketin, yurt dışındaki üçüncü ofisini ise yine bu yıl içinde Şanghay'da açmayı planladığı ifade edildi. Balnak Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kosta Sandalcı, şirket olarak Türkiye'den Libya'ya yapılan taşımacılığın yüzde 40'ını gerçekleştirdiklerini, yeni ofisle birlikte bu oranı daha üst seviyelere çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.

BİZE ULAŞIN