JP Morgan kilise dinlemedi borcun peşine hafiye taktı

ABD'de 100'den fazla kilise iflas etti. Bu yıl sayının artması bekleniyor. JP Morgan, borçlu kiliselerin peşine dedektif takarak çektirdiği fotoğraflardan kilisenin aldığı yardımları tespit etmeye çalıştı

Geçtiğimiz yıl ABD'de kriz yüzünden bağış ve diğer kira gelirleri düşerek mali açıdan çıkmaza giren kiliselerden yüzden fazlası iflasını açıkladı. Bu rakamın 2010'da artmasından endişe edilirken, ABD mahkeme kayıtları halen yüzlerce kilisenin iflas koruma başvurusnda bulunduğunu ortaya koydu. Özellikle Afrikan-Amerikan ağırlıklı kiliselerin mali açıdan zor durumda olduğu belirtilirken, 2010'da da binlerce kilisenin iflas riski altında olduğu öğrenildi. Kiliselerin kreditörleri arasında yer alan JP Morgan ise ödemelerini gerçekleştiremeyen ve kendilerinden süre isteyen kiliseleri yakın takibe aldı.

KİLİSE İFLASLARI 3 KAT ARTTI

Mahkeme kayıtlarına göre JP Morgan şirketi, özel dedektiflik büroları ile anlaşarak kredi borcu olan kiliseleri ziyaret eden vatandaşların ve araçlarının plakalarının fotoğraflanmasını sağlayarak, kilisenin alabileceği potansiyel yardımlar ve yapabileceği ödemeler hakkında da bilgi topladı. Reuters'n ulaştığı mahkemeye kayıtlarına göre çok sayıda kilisenin iflas koruma başvurusu haklı bulundu. Kilise yönetimleri, son 10 yılda yeni kilise ve eğitim kurumları inşaatlarına ağırlık vermiş ve krizin patlak vermesiyle kiliselerin kreditörlüğünü üstlenen çok sayıda şirket de iflasını açıklamıştı. 2007'den bu yana kilise iflaslarının sayısının 3 kat arttığı öğrenildi.

BİZE ULAŞIN