'Madem boşanıp yetim aylığı alıyorsunuz, bu çocuk ne?'

Yetim maaşından yararlanmak için anlaşmalı olarak boşanıp beraber yaşamaya devam eden çiftleri, maaşları azalan anne ve kız kardeşleri şikâyet ediyor

BELGE üzerinde boşandığı halde eski kocasıyla birlikte yaşamaya devam ederek haksız maaş alanlar, anne ve kız kardeşlerin şikayetlerine takıldı. Boşanan kadınların anne ve kız kardeşleri, maaş üçe bölünüp azaldığı için Sosyal Güvenlik Kurumu'na ihbar yağdırdı. Ölen sigortalının karısı (anne) emekli maaşının yüzde 75'ini alıyor. Eğer ölen sigortalının bekar ve dul kızı varsa onlar da yüzde 25 oranında yetim aylığı alıyor. Tam bu noktada mirasın bölünmesi devreye girdiğinden anlaşmalı boşanmaları anne ve bekar kız kardeş şikayet ediyor.

İHBARCI, ANNE VE BEKÂR KIZ
Eşinden anlaşmalı boşanan evin evli kızı kocasıyla yaşamasına rağmen ölen babasından maaş alınca hem annenin hem de kızın aldığı maaş düşüyor. Evin bekâr kızı 300 lira alacakken anlaşmalı boşanan kardeş maaş alınca bu para bölünüp 150 liraya düşüyor. Bu durumda anne ve evin bekar kızı ihbarda bulunuyor. Bu çerçevede 6 bin 997 yetim aylığı alan kişiye dönük incelemede 4 bin 590 kişinin haksız yere maaş aldığı tespit edildi. Bu kişilerin maaşları kesilip ödenen maaşlar faiziyle geri alındı.

ŞİKÂYETLE TESPİT EDİLİYOR

Sosyal güvenlik kontrol memurlarının yaptığı denetimlerde ilginç durumlar da ortaya çıktı. Ankara'da muvazaalı boşanıp (anlaşmalı) 6 yıl boyunca babasının maaşını alan kadının eski kocasından 2 yaşında çocuğu olduğunu kontrol memurları tespit etti. 'Madem boşandınız ve babanızdan yetim aylığı alıyorsunuz bu çocuk ne?' diye sorunca anlaşmalı boşanan kadın ve erkek yetim maaşı almak için boşandıklarını itiraf etmek zorunda kaldı.

Batı Karadeniz'de gelenek haline gelmiş
ANLAŞMALI boşanmaların en çok yaşandığı bölgelerin başında Batı Karadeniz geliyor. Taşkömürü İşletmesi ve Erdemir sebebiyle işçi emeklilerinin yoğun olarak yaşadığı bölgede anlaşmalı boşanmanın bir nevi 'gelenek' haline geldiği iddia edildi. Taraflar resmi kayıtlara göre boşanmış gözükseler de birlikte yaşantılarına devam ediyor.

Maliyet 500 milyon lirayı buluyor

ZAMAN zaman şikâyet üzerine yapılan denetimlerde eşlerin boşanmış görünmelerine rağmen birlikte yaşadığı tespit ediliyor. Ancak herhangi bir cezai müeyyide uygulanamıyor. Bunların devlete maliyetinin sağlık harcamalarıyla birlikte 500 milyon lirayı bulduğu tahmin ediliyor. SGK yetkilileri, ihbarların denetimleri kolaylaştırdığını belirtiyor.

BİZE ULAŞIN