Stopajı sıfıra çekiyoruz

Başbakan Erdoğan, iç borçlanma senetlerinde yerli yabancı ayrımını kaldırarak stopajı sıfırlamalarının yatırımları olumlu etkileyeceğini söyledi

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, seçimlerin ilan edildiği tarihte yapılacağını belirterek, yatırımcılara, "Seçim ve referandum tartışmalarından tedirgin olmayın" mesajı verdi. MÜSİAD'ın 19. Olağan Genel Kurul toplantısında konuşan Erdoğan, 2010 yılında Türkiye'nin mütevazı bir şekilde yüzde 3.5 büyümesini hedeflediklerini belirterek özetle şunları söyledi:

TEDİRGİN OLMAYIN
"Ne seçim ne de referandum tartışmaları yatırımcıları asla ve asla tedirgin etsin. Biz 7.5 yılda 4 seçim ve bir referandum yaşadık. Hiçbirinde popülizme tenezzül etmedik. Hiçbirinde dengeleri bozacak adımlar atmadık. Biz artık bir şeyi ülkemizde oturtuyoruz. Seçimler ilan edildiği zamanda yapılır. 'Bunu fırsata dönüştürelim, seçimi öne çekelim' yok böyle bir şey. Bu az gelişmiş ülkelerin mantığı. Girişimci buna bakar, yatırımını ona göre yapar. Küresel sermaye bir ülkeye gelirken bunu arar. 16 ayda bir hükümet değişmiş bu ülkede. Böyle bir ülkede istikrar olur mu? Sermaye oraya gider mi? İşte biz bunu kaldırıyoruz." Devler İç Borçlanma Senetlerinde yerli-yabancı ayrımını kaldırmaya hazırlandıklarını belirten Başbakan Erdoğan, "Böylece orada da stopajı sıfıra çekiyoruz. Bu uygulamanın yatırımları olumlu etkileyeceğini umuyoruz. Sadece borsa bile Türkiye ekonomisinin nasıl sağlam bir zeminde seyrettiğini görmek için yeterli" dedi.

BİZE ULAŞIN