12 kuruş, 'süt kardeşliği'ni bozdu

Sanayicinin süt fiyatlarını 72.5 kuruşa indirmesine sinirlenen üreticiler eylem başlattı. Sanayici ise, "Fiyat düşerken sorun yoktu şimdi mi sorun çıktı" diyor

Yükselen et fiyatlarıyla sıkıntılı günler yaşayan Türkiye'de şimdi de süt fiyatları gündemde. Her üç ayda bir bölge bölge süt üreticisiyle sanayicinin masaya gelip ihaleler çerçevesinde belirlediği fiyatlar süt üreticilerini rahatsız edince üreticiler eylem yapma kararı aldı. Yılın ilk üç ayında litresi 85 kuruş olarak belirlenen fiyatın sanayici tarafından tek taraflı olarak 72.5 kuruşa çekilmesini kabul etmediklerini dile getiren Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği (TSÜMB) Başkan Yardımcısı Osman Vasfi Yasun, "zaten bu fiyatlarla zarar ediyoruz" dedi.

TARIM BAKANI İLE GÖRÜŞME

Ulusal Süt Konseyi İkinci Başkanı Mahmut Eskiyörük, "Fiyatları belirleyen bir kurum olmadığı için her dönem bu tip sorunlar yaşanıyor. Bu yüzden Konsey olarak Tarım Bakanı ile bir araya gelip fiyatları düzenleyici kurum olarak yetki isteyeceğiz" dedi. Süt ve Et Üreticileri Birliği Başkanı Erdal Bahçıvan ise, son 5-6 ayda süt fiyatlarının 55 kuruştan 85 kuruşa çıktığını ve bu ihalelere üreticinin ses çıkarmadığını belirterek, "Fiyatlar artarken üretici ses çıkarmadı da düşünce niye ses çıkarıyorlar?" dedi. Muratbey Peynirleri Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol ise, süt fiyatlarının işletmeye girişiyle birlikte 1 liraya denk geldiğini ve ciddi bir maliyet oluşturduğunu söyledi.

Sütü bu fiyattan satmaktansa bedava dağıtırız daha iyi
Osman Vasfi Yasun
ULUSAL
Süt Konseyi'ne hem üreticileri hem sanayicileri çağırdık ama Ülker, Yörsan, Sütaş, Danone gibi sanayiciler toplantıya gelmedi bile. 75 kuruşa anlaşalım dedik ama sanayici bunu kabul etmedi. Türkiye'deki süt birlik ve kooperatifleriyle aldığımız karar çerçevesinde Türkiye'nin hiçbir yerinden sanayiciye 72.5 kuruştan süt verilmeyecek. İhtiyaç sahiplerine bedavaya dağıtırız daha iyi. Sonuç alana kadar da devam edeceğiz.

85 kuruş çok yüksekti sanayici haksız değil
Mahmut Eskiyörük İHALELER yapılıyor ama bu ihalelerin bağlayıcılığı yok. Sanayici ile üretici masaya oturup fiyatı kararlaştırıyor. Piyasa normalleri o dönemde bile 75 kuruştu. Sanayici şu anda stokta biriken sütü toplayıp toz haline getirip depolarsa fiyatların yükseldiği dönemde de süt tozu ihraç edip hem ithalatı önler hem de fiyatları dengeleyebilir.

Erdal Bahçıvan TÜRKİYE'DE
üretilen 11 milyon ton sütün yüzde 65-70'ini sanayicinin işlediğini de unutmamak lazım. Sanayici gerektiğinde süte 85 kuruş da verebildiyse gerektiğinde yine verecektir. Birliklere de kendi rantlarından ne kadar fedakarlık ettiklerini sormak gerekiyor. Bugün yüzde 15-20'lerle çalışan birlikler var. Uzlaşmak en doğru yol.

Necmi Erol ÜRETİCİNİN
elinde talep yetersizliği nedeniyle devasa stoklar birikti. Bu eylem hiçbir şeyi çözmez. Üretici en fazla 1-2 gün sütü elinde bekletebilir gerisini dökmek zorunda kalır ki bu hiçbir üreticinin göze alabileceği bir kayıp değil. Sanayicinin elinde 15 gün-1 ay piyasayı idare edebileceği süt var.

BİZE ULAŞIN