Borsa tarihinin en yüksek seviyesinde

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Bileşik Endeksi yaklaşık 30 aylık aradan sonra tekrar 58.000 puanın üzerine çıkarak, 58.644,98 puandan tüm zamanların rekoruyla kapandı.

Günü 58.644,98 puandan kapatan Bileşik Endeks, 15 Ekim 2007 tarihinden sonra ilk kez gün sonu kapanışını 58.000 puanın üstünde gerçekleştirdi.

Endeks, bundan önce 58.000 puanın üstündeki son günlük kapanışını da 58.231,90 puanla 1 Kasım 2007 Perşembe günü yapmıştı. Seans içinde 58.000 puan seviyeleri de yine en son 15 Ekim 2007 günü görülürken, endeks seans içinde 58.000 puan ve üzerini ilk kez 58.008,72 puanla 9 Ekim 2007'de, ilk gün sonu kapanışını da 58.053,40 puanla 11 Ekim 2007'de yapmıştı.

Bileşik endeks, seans içinde en yüksek 58.896,62 puana ulaşarak, tüm zamanların en yüksek değerine ulaştı. Bileşik endeks bundan önce 15 Ekim 2007'de seans içinde 58.864,34 puanı görmüştü.

İMKB'de işlem gören hisse senetleri bugün günlük bazda ortalama yüzde 1,01 oranında değer kazandı.
İMKB Ulusal 100 Endeksi, ikinci seansta 267,66 puan artarak 58.644,98 puandan kapandı. Hisse senetlerinin ikinci seanstaki ortalama değer artışı yüzde 0,46 oldu.

İlk seanstaki 317,46 puanlık artış dikkate alındığında, Borsa endeksi günün tamamında 585,12 puan yükseldi.

Hisse senetleri günlük bazda ortalama yüzde 1,01 değer kazandı.

ABD DOPİNGİ

Uzmanlar yükselişi, yurtdışı piyasalardaki olumlu havaya bağlıyor. Ana trendde halen yurtdışı borsaların belirleyici olduğuna işaret eden uzmanlar, özellikle bugün ABD borsalarının performansının yakından izleneceğini belirtiyor.

Borsadaki artışta özellikle ABD'den gelen veriler etkili oldu. ABD'de sözleşmeleri imzalanan ve bekleyen konut satışları endeksi, Şubat'ta yüzde 8.2 ile beklentilerin çok üzerinde artış gösterdi.

Reuters anketine göre satışların değişim göstermemesi bekleniyordu. Daha önce Ocak'ta yüzde 7.6 azaldığı açıklanan bekleyen konut satışlarındaki düşüş ise yüzde 7.8'e revize edildi.

ABD'den gelen olumlu bir veri de Hizmetler Endeksi oldu. ABD'de ISM hizmetler endeksi Mart ayında 55.4 ile beklentilerin üzerinde açıklandı.

Reuters'ın ekonomistler arasında yaptığı ankete göre, endeksin 54 değerini alması bekleniyordu. ISM hizmetler endeksi Şubat ayında 53 olarak açıklanmıştı.

Endeksin 50'nin üzerinde bir değer alması sektörde büyümeye işaret ediyor.

ABD borsaları eş zamanlı açıklanan bekleyen konut satışları verisinin de etkisiyle kazanımlarını kısa süreliğine artırdı. Dolar ise yen karşısında kayıplarını azalttı.

ENFLASYON FAİZLERİ YÜKSELTTİ

Mart ayı enflasyon verileri sonrası, çekirdek enflasyon ve ÜFE'nin beklentilerin çok üzerinde yükselmesinin artan enflasyonun genel fiyatlama davranışlarını bozabileceği endişesiyle faiz, işlem bazında 20 baz puanın üzerinde arttı. Gösterge faiz en son 24 Mart'ta gördüğü yüzde 9.10'e kadar yükseldi.

Bankacılar, TCMB'nin Para Politikası çıkış stratejisi çerçevesinde Merkez Bankası'nca atılması planlanan adımların, 14 Nisan Çarşamba günü açıklanacağına ilişkin duyurusu [ID:nCOS548131] sonrası da bono faizlerinde yükselişin bir miktar hızlandığını söylediler. Gün içinde en yüksek yüzde 9.03'ü gören gösterge faiz TCMB açıklamasıyla yükselişini sürdürerek yüzde 9.10 bileşiği gördü.

Döviz piyasasında ise Paskalya tatili ile hacimsiz ve sakin bir seyir izlendi.

Bankacılar, gösterge faizdeki yükselişin Mart ayı çekirdek enflasyon göstergelerindeki artıştan ve veri öncesi "enflasyon piyasa beklentisinden daha iyi gelebilir" beklentileriyle alım yapanların veri sonrası yeniden satışa geçmesinden kaynaklandığını söylediler.

Faizde, stopaj haberinin sabah saatlerinde yarattığı 10 baz puanlık düşüş etkisi de enflasyon verisiyle birlikte ortadan kalkmış oldu.

Bir bankanın tahvil/bono masası yetkilisi, "Enflasyonda çekirdek veriler gerçekten çok yüksek. Yani piyasada veri öncesi enflasyon belki daha iyi çıkabilirdi alımları vardı ve çekirdek enflasyonun böyle yüksek gelmemesiyle bu alıcıların yeniden satışa geçtiğini söyleyebiliriz. Sonuç piyasa beklentisi dahilinde, ama TCMB'nin bu enflasyon figürüne bakıp faiz artışlarında geç kalabileceği endişeleri oluştu gibi" dedi.

Tüketici Fiyat Endeksi'nde (TÜFE) Şubat ayında yüzde 10'un üzerine çıkan yıllık enflasyon, Mart ayında yeniden tek haneye indi; ancak ekonomistler, çekirdek enflasyon ve Üretici Fiyat Endeksi'nde (ÜFE) beklentilerin oldukça üzerindeki yükselişin, genel fiyat hareketlerinde olası bir bozulmaya yol açıp açmayacağının yakından izleneceğini söylediler.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yıl Mart ayında Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) yüzde 0.58, Üretici Fiyat Endeksi'nin (ÜFE) yüzde 1.94 arttığını açıkladı. Piyasa beklentileri ise TÜFE'de yüzde 0.60, ÜFE'de yüzde 0.70 artış yönündeydi.

ING Bank ekonomisti Ezgi Gülbaş bugün yayımladığı raporda şöyle dedi:

"Mart ayında TÜFE piyasa beklentisine paralel olarak aylık bazda yüzde 0.58 artarken, çekirdek göstergelerde Merkez Bankası'ın daha önce de uyardığı üzere ciddi bir bozulma yaşandı. Beklenti yönetimi biraz daha zorlaşırken, görünüme dair riskler kısmen arttı. Ancak MB'nin Nisan ayı para politikası toplantısında faiz artırımı yapmasını beklemiyor, açıklamaların ise kısmen sıkılaşacağını tahmin ediyoruz" dedi.

TCMB Mart ayı fiyat gelişmeler raporunu yarın açıklayacak. Piyasada bu raporda yakından takip edilecek.

FAİZ BU SABAH STOPAJLA 10 BAZ PUAN GERİLEMİŞTİ

Maliye Bakanlığı'nın bonoda bireysel yatırımcılara yüzde 10, kurumsal yatırımcılara yüzde 0 olarak yerli ve yabancı yatırımcılarda stopajı eşitlemesinin ardından gösterge faiz bugün güne 10 baz puana yakın düşüşle başlarken, bankacılar sabah, bugün açıklanacak Mart ayı enflasyonunun piyasada yön belirleyici olacağını söylemişlerdi.

Tahvil/bono piyasasında 16 Kasım 2011 itfalı gösterge tahvilde Cuma günü son işlem göre yaklaşık 10 baz puan düşüşle güne yüzde 8.85/8.80 seviyesinde başladı. Faiz enflasyon sonrası işlem bazında en yüksek yüzde 9.03'i gördü. Spot piyasada kapanış yüzde 8.94 valörlüde yüzde 9.04 seviyesindeydi. Faizde gün içinde dalgalanma aralığı da oldukça geniş bir bantta gerçekleşmiş oldu. En düşük yüzde 8.81 seviyesine kadar gerileyen gösterge faizde gün içinde en yüksek ve en düşük seviye arasındaki fark 29 baz puan oldu.

Döviz piyasasında Londra ve bazı Avrupa piyasalarındaki Paskalya tatili nedeniyle sakin ve hacimsiz bir seyir izlendiğini belirten bir bankacı, "Enflasyon verisi sonrası çok sınırlı bir yükseliş gördük. Dolar/TL'de Cuma'dan sonra bugün de çok düşük hacim oluştu. Paskalya nedeniyle piyasada hiç yabancı yok diyebiliriz" dedi.

Bankalararası piyasada Cuma günü spot kapanışta 1.5155/1.5180 TL olan en iyi dolar alış kotasyonları bugün spot kapanışta 1.5145/1.5170 seviyesindeydi.

BİZE ULAŞIN