TL'ye geçişte geceyarısı zammı

Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya, cep telefonlarında kontör yerine TL uygulamasına geçilmesiyle beraber, GSM operatörlerinin konuşma sürelerinin bedelini arttırmak suretiyle gizli zam yaptıklarını belirterek, "Yapılan uygulama zam yapmak için kontörden TL'ye geçiş olarak görülmekte olup, zamların iptali için gerekli girişimler yapılacaktır" dedi.

Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya, 1 Nisan'dan önce yaptıkları uyarılara rağmen, başvuru merkezlerine gelen şikayetlerden GSM operatörlerinin adeta kendi aralarında anlaşarak, kontörden TL'ye geçiş sürecinde görüşme ve SMS ücretlerinde yüzde 50 oranında gizli anlaşma yapıldığını savundu. Kaya, "Böylelikle cep telefonu operatörleri kontör yerine TL uygulamasına geçilmesini kendileri için fırsata, tüketiciler açısından da zam haline getirmişlerdir" dedi.

-FATURALI HAT SAHİPLERİ NİSAN FATURALARINI DİKKATLİ İNCELESİN-

Özellikle ön ödemeli hat sahiplerinden yoğun şikayet geldiğini belirten Kaya, faturalı hat sahiplerinin de Nisan ayına ait faturalarını dikkatle incelemelerini ve konuşma dakika bedellerini bir önceki faturaları ile karşılaştırmaları tavsiye etti. Firmaların abonelere önceden bilgi vermeksizin tarife değişikliği yapmalarının Tüketici Kanununa aykırı olduğunu kaydeden Kaya, "Tüketiciler fazladan ödemek zorunda kaldıkları tutarı her ilçe kaymakamlığından bulanan Tüketici Sorunları Hakem Heyetlerine başvurmaları halinde geri alabilecekler" ifadelerini kullandı.

-BU DURUMA SESSİZ KALINMAYACAK-

Tüketiciler Birliği'nin bu duruma sessiz kalmayacağını belirten Kaya, sektörde hizmet veren üç firma hakkında da Rekabet Kurumu ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na şikayette bulunacaklarını bildirdi. Kaya, kontörlü döneme geçiş esnasında yapılan bu zammın gerekçesinin bulunmadığını belirterek, "Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu da olaya müdahil olmamalı ve tüketicilerin bu geçiş döneminde istismar edilmesi önlenmelidir" dedi.

BİZE ULAŞIN