Türkiye'de yerel bir ilaç şirketi alabiliriz

Türkiye'de hızlı büyüme kararı alan ilaç devi Merck Sharp & Dohme (MSD) Türkiye'de jenerik ilaç şirketi satın alabilecekleri sinyali verdi

Kasım ayında Shering Plough'u 42 milyar dolara satın alarak dünyanının ikinci büyük ilaç şirketi haline gelen ABD'li Merck Sharp & Dohme'nin (MSD) Türkiye Genel Müdürü Muhittin Bilgütay, Türkiye'de önümüzdeki yıllarda hızlı bir büyüme sürecine gireceklerini ve yerel şirket satın alabileceklerini söyledi. Türkiye'de Shering Plough'u yönetirken şubat ayında tamamlanan birleşmeyle MSD Türkiye Genel Müdürlüğü'ne atanan Bilgütay SABAH'a konuştu. Birleşik yeni şirketin 48 milyar dolar ciro ve 100 bin kişilik çalışan kadrosuyla dünyanın ikinci büyük ilaç devi olduğunu ifade eden Bilgütay "Türkiye'de ise yüzde 4'lük pazar payı ile 8'inci sıradayız. Ama 3 yıl içinde 3'üncü sıraya yükselmeyi hedefliyoruz. Daha sonra da 1'inci sıraya çıkacağız" dedi. Bu hızlı büyüme sürecinde şirket satın alma konusunun da söz konusu olacağını ifade eden Bilgütay, "Türkiye'de çok iyi jenerik üretimi yapan firmalar var. Ben bu şirketlerden en az birinin de önümüzdeki dönemde dünya çapında bir şirket haline gelebileceğine inanıyorum. Türkiye'nin böyle bir potansiyeli var" diye konuştu.

'1 MİLYAR $ ÇEKEBİLMELİYİZ'
İlaç sektörünün dünya büyüklüğünün 1 trilyon dolar olduğunu söyleyen Bilgütay, "Bunun yüzde 10'u arge'ye yatırılıyor. Yani ar-ge için her yıl 100 milyar dolar aktarılıyor. Biz her yıl 9 milyar dolar parayı ar-ge'ye yatırıyoruz. Türkiye ise dünya ilaç pazarından yüzde 1 pay alıyor. Dolayısıyla ar-ge yatırımlarının da en az yüzde 1 pay almalı. Bu da 1 milyar dolar demek. Şu anda Türkiye'nin bu alanda çekebildiği para ise sadece 30 - 40 milyon dolar düzeyinde" dedi.

'Önümüzdeki 3 yıl ar-ge için önemli'
TÜRKİYE'NİN önündeki 3 yılın ar-ge çekebilmek için önemli olduğunu ve şu anda herkesin BRIC-T ülkeleri adı verilen Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Türkiye'ye gözünü diktiğini belirten Bilgütay, "Bu 3 yıl o kadar önemli ki, şirketler Türkiye konusunda bir hava yakaladılar ve yönetim kurullarında Türkiye de konuşuluyor. Hükümet bunu değerlendirmeli" dedi.

21 yılda yedi birleşme gördü
İLAÇ sektöründe 21 yıllık deneyimi bulunduğunu ve yedi birleşmeye şahitlik ettiğini söyleyen Bilgütay, iki şirketin birleşmesi ile birlikte Türkiye'de toplam personel sayısının 1000 kişiden 880'e indiğini ancak hızlı bir büyüme ile istihdam sayısının daha da artacağını ifade etti. Bilgütay birleşme ile birlikte Araştırmacı İlaç Şirketleri Derneği'nin (AİFD) de başkanı oldu.

BİZE ULAŞIN