Çalışanlar 1 Mayıs bayramını Taksim’de yapacak

TÜRK İŞ, HAK İŞ, DİSK, Memur Sen, Kamu Sen ve KESK Taksim Meydanı tartışmasının geride kalmasını istedi

İşçi ve memur sendikaları yıllar sonra Taksim'de 1 Mayıs kutlaması yapmak için anlaştı. Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, 6 konfederasyonun 1 Mayıs 2010'u İstanbul Taksim Meydanı'nda kutlamaya karar verdiklerini açıkladı. Kumlu, TÜRK-İŞ, HAK-İŞ, DİSK, MEMUR-SEN, KAMU-SEN, KESK genel başkanlarının TÜRK-İŞ Genel Merkezinde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı'nın 2010 yılı kutlamalarına ilişkin yaptıkları toplantıda alınan kararları açıkladı.

ALANLARA ÇIKILACAK

Konfederasyonların 1 Mayıs kutlamalarının ortak yapılması yönünde görüş birliği içinde olduklarını belirten Kumlu, ''Konfederasyonlarımız iş güvencesi, insanca ve özgürce bir yaşam için eşitlik, adalet ve demokrasi için 1 Mayıs'ta alanlarda olma kararı almıştır'' dedi. Kumlu, şöyle devam etti: ''Konfederasyonlarımız 1 Mayıs kutlamalarında 'Taksim Meydanı' tartışmalarının artık geride bırakılmasını istemekte, bunun yolunun da Taksim Meydanı'nın kutlamalara açılmasından geçtiğini düşünmektedir. Konfederasyonlarımız bu anlayışla 1 Mayıs 2010'u İstanbul Taksim Meydanı'nda kutlamaya karar vermiştir. Bunun için yetkililer nezdinde gerekli girişimlerde bulunulacaktır. Konfederasyonlarımız 1 Mayıs'ın İstanbul'un dışındaki belirlenecek illerde de ortak kutlanması kararı almıştır. Kutlama çalışmaları konfederasyon temsilcilerinden oluşan bir kutlama komitesi tarafından yapılacak ve bu komite 1 Mayıs'ın dünyadaki geleneğine uygun bir şekilde kutlanabilmesi için içerik ve teknik olarak her türlü ayrıntıyı belirleyecek ve ilgili kararları alacaktır.''

TÜRK İŞ GEÇEN YIL CAYMIŞTI
Kumlu, diğer meslek örgütlerine de çağrıda bulunacaklarını söyledi. Geçen yıl da birleşik karar alınmış daha sonra TÜRK İŞ kararından vazgeçerek Kadıköy'de kutlama yapmış, DİSK, KESK gibi meslek örgütleri ise Taksim'e çıkmışlardı.

BİZE ULAŞIN