Haber turu..

Beyin göçünü bursla tersine çevirecek
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) yurt dışında çalışan TC uyruklu bilim insanlarının Türkiye'ye dönmelerini teşvik edecek burs programı başlattı. "Doktora Sonrası Geri Dönüş Burs Programı''na göre, ilgili alanlarda doktorasını tamamlamış olanlar Türkiye'de araştırma yapmaları halinde aylık 2 bin 750 TL burs alabilecek.

Maden araması için sismik gemi alınıyor
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, madencilikte arama faaliyetlerinin önemine dikkat çekerek Milli Savunma Bakanlığı vasıtasıyla yaklaşık 50-60 milyon dolarlık, 2 boyutlu sismik arama gemisi alınacağını açıkladı. "63. Türkiye Jeoloji Kurultayı''nda konuşan Yıldız, madencilikle önemli gelişmeler olduğunu ve dünyadaki maden cirosunun 350 milyar dolara ulaştığını söyledi.

Esendere ve Nusaybin ortak kapı oluyor
Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, İran ile Esendere, Suriye ile Nusaybin gümrük kapılarının ortak kullanımı konusunda mutabakat sağlandığını bildirdi. Yazıcı, İran'la Dilucu ve Kapıköy, Irak'la Şinova ve Ovaköy, Suriye ile de Öncüpınar, Akçakale ve Karkamış'ın ortak gümrük kapıları olarak kullanılması için görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

KOBİ'lerin yolunu 'Periler' aydınlatacak
Mersin'de uygulanacak "Dış Ticaret Perileri'' projesi ile üniversite mezunu genç kızlar, verilecek eğitimin ardından istihdam edilecekleri KOBİ'lere ihracatta yol gösterecek. Avon firmasının sponsorluğunda gerçekleştirilecek proje ile 2 ay teorik, 3 ay staj eğitimi olan 5 aylık bir süreçte 'dış ticaret uzmanları' yetiştirilecek.

BİZE ULAŞIN