TOBB başkanını kahreden istek

İşadamlarının kendisinden çocukları için iş istemesinden dolayı kahrolduğunu belirten TOBB Başkanı, bankalara da seslendi: "Kasanızdaki 51 milyarı kullandırıp büyümenin motoru olun"

Kartepe Ekonomi Zirvesi'ne reel sektörün çığlığı ve krizden çıkış arayışları damgasını vurdu. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, kasasında 51 milyar lira likidite fazlası bulunan bankalara "Kesenin ağzını açarsa büyümenin motoru olur. Kredi kullandıran banka kazanır" diye seslendi. Hisarcıklıoğlu, TOBB'nin satın alması gündemde olan Atatürk'ün yatı Savarona için, "Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın yabancı konuklarını ağırlamasında kullanılabilir. Biz alıp işletip kar edemeyiz. Ama devletimizin ihtiyacı varsa sahip çıkmayı yönetim kurulumuzda değerlendiririz" dedi. Hisarcıklıoğlu, TOBB'nin Başbakan Tayyip Erdoğan'a helikopter aldığı iddialarına yönelik de, İçişleri Bakanlığı'nın böyle bir helikoptere ihtiyacı olduğunu belirterek, "Şartlarınız müsaitse alın" dediğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, şu mesajları verdi:
GÜVEN SORUNU: Anadolu'yu geziyorum, işadamları çocukları için iş istiyor. İşte buna kahroluyorum Hiçbir işadamı çocuğuna iş istemez, kendi işinde çalışsın ister. Eğer çocuğu için iş istiyorsa güven sorunu var demektir.
BİZ SİYASETÇİ DEĞİLİZ: Türkiye AB ülkelerinin 3.5, ABD'nin 4.5 katından fazla büyümeli. Köşelerinizde değerlendirirken, başarıyı, başarısızlığı buna göre değerlendirin. (Bir gazetecinin biz değil Başbakan yapıyor yorumu üzerine)Ya, sen doğrusunu yap. Ben doğrusunu söylüyorum. Başbakan siyasetçi, sen siyasetçi misin, ben siyasetçi miyim? Mukayesemizi doğru yapalım.
KAMPLAŞMAYA DİKKAT: Yepyeni bir Anayasa, siyasi partiler ve seçim yasası, yargı reformlarını hızlı bir şekilde yapmalıyız. Ortak akılla bu işleri çözmeliyiz. Kavga, kamplaşmanın olduğu yerde zenginlik olmaz.
BANKALARA SESLENDİ: Bankaların elinde krediye dönmeye hazır 51 milyar lira likidite var. Bu likiditenin önümüzdeki dönemde büyümenin motoru olacağını düşünüyoruz. Özel bankalara burada çağrıda bulunuyorum. Ellerinde para da var.

BİZE ULAŞIN