Valiliğe kızdı köyü satılığa çıkardı

Şu sıralar internette ilginç bir satılık ilanı dolaşıyor. Erzincan'ın İliç ilçesine bağlı Ortatepe köyünün, muhtar tarafından satılığa çıkarıldığı belirtiliyor. İrtibat numarası olarak köy muhtarı Turgut Kuruçaylıoğlu'nun cep telefonu olan ilanda köyü alanlara bonus olarak da 500 koyun ve 2 çoban verileceği belirtiliyor.

Neden böyle bir ilan verdiğini merak edip aradığımız köy muhtarı Kuruçaylıoğlu şunları söylüyor:

"Kasım ayından bu yana yol çalışması var ve köyün ilçeyle bağlantısı kesildi. Yol olmadığı için öğrenci servisi de kaldırıldı. Çocuklarını okutmak isteyen aileler köyden göç etti. 12 haneli köy 3 haneye düştü. Bir aile de 2-3 gün içinde köyü terk edecek. Gidecek yol bulan buradan kaçıyor."

Satılık ilanından sonra köy muhtarının telefonları kilitlenmiş. Kimi böyle bir ilanın sebebini sormak için, kimi destek vermek için kimi de ciddi ciddi satın alma pazarlığı için aramış. Satın almak için arayanlar Türkiye sınırlarını da aşmış. İngiltere, Almanya, Fransa, İsviçre gibi Avrupa ülkelerinin yanında İran'dan bile arayanlar olmuş. Kimi pazarlık yaparken kimi de ilanda 5 milyon olan fiyatı artırarak 10 milyon lira teklif etmiş.

Yetkililerin ilgisizliğinden yakınan Muhtar Turgut Kuruçaylıoğlu, kaymakamlığa, valiliğe pek çok kez başvurmalarına rağmen bir çözüm üretilmediğinden yakınıyor. Verilen ilan bile pek çok kişiyi harekete geçirmiş ama valilik ya da kaymakamlıktan arayıp soran olmamış. Sadece (ismini hatırlamadığı) Ak Parti Malatya Milletvekili arayıp duruma üzüldüğünü, eğer sorun çözülmezse yardıma hazır olduğunu söylemiş.

Kuruçaylıoğlu eğer bu ilan da ses getirmezse, yol düzelene kadar valilik önünde açlık grevi yapacağını, son çare olarak da yürüyerek Ankara'ya Cumhurbaşkanlığına gideceğini söylüyor.

BİZE ULAŞIN