Vizedeki kötü şöhrete makyaj

Avrupa Birliği ülkelerine dönük Schengen vizesi başvuruları turistler ve öğrenciler için kolaylaşacak ve bir standarda bağlanacak

Avrupa Birliği'nde dünden geçerli yeni yasal düzenlemeyle turistler ve öğrencilerin yapacağı üç aya kadar olan kısa süreli Schengen vizesi başvuruları kolaylaştırıldı. 22 Avrupa Birliği ülkesi ile Norveç, İzlanda ve İsviçre'ye seyahat etmenin mümkün olduğu Schengen vizesi, bu uygulamaya dâhil olan herhangi bir ülkenin konsolosluğundan alınabiliyor. Ancak şimdiye kadar her ülke, vize başvurularında kendi belirlediği kuralları uyguluyordu. Prosedür, tüm Schengen ülkelerinde vize işlemlerine bir standart getirmeyi hedefliyor. Ayrıca ücretlendirmede de bazı indirimlere gidilecek. Normal vize başvuruları için 60 euro alınmaya devam edilirken, 6 ila 12 yaş arasındaki çocuklardan alınan ücret 35 euroya düşürülecek. Başvuruda bulunacak belli kişi ve gruplar içinse bu ücretlendirmede istisnalara gidilecek.

BEKLEME SÜRESİ KISALACAK

Yeni düzenlemeye göre, Schengen'e dahil ülkelerin, 15 gün içinde randevu vermesi gerekiyor. Vize başvurusunun sonucunun da iki hafta içinde ilgili kişiye bildirilmesi şart. Red halinde ise gerekçelendirilmesi gerekiyor. AB Komisyonu'nun serbest dolaşımla ilgili bölümünün başkanı Jan de Ceuster, bazen iki aya kadar uzayan bekleme ve hayal kırıklığının Avrupa'yı kaleye benzeten kötü bir şöhretin yayılmasına sebep olduğuna işaret etti.

ŞEFFAFLIK ADIMI ATILDI
Avrupa Komisyonu'nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström, düzenlemeyi daha adil, şeffaf ve ileri doğru atılmış önemli adım olarak değerlendirdi.

BİZE ULAŞIN