7.1 milyar liralık rekortmen kim?

Maliye Bakanı Şimşek, Varlık Barışı'nda bir kişi tarafından beyan edilen en yüksek tutarın 7.1 milyar lira olduğunu açıkladı

Türkiye,Varlık Barışı kapsamında 7.1 milyar lira beyan eden kişiyi merak ediyor. Gizli zengin bu varlığı ile, Forbes'e göre 3 milyar dolarlık serveti ile Türkiye'nin en zengin kişisi sayılan Hüsnü Özyeğin'i 2.6 milyar lira geride bıraktı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yasa gereği bu kişinin ismini açıklayamayacağını ancak varlıklarının yüzde 90'ını ülkeye getirdiğini bildirdi. İstanbul'da kurumlar vergisi toplantısına katılan Şimşek, basında yer alan "Gizli milyarder barışmak için dışarıdan 10 milyar lira getirdi" başlıklı habere ilişkin sorular üzerine, 48.1 milyar liraya ulaşan Varlık Barışı kapsamında bir kişi tarafından beyan edilen en yüksek tutarın 7.1 milyar olduğunu açıkladı.


"Maliye olarak bizim için önemli olan bunun vergisinin ödenmesidir'' diyen Şimşek, varlıkların yüzde 90'ının Türkiye'ye getirildiğini söyledi. Bir başka deyişle beyan edilen varlığın 6.3 milyar liralık bölümü ülkeye geldi. Şimşek, bu varlığın nakit anlamına gelmediğini, altın ve gayrimenkulün de söz konusu olabildiğini ifade etti.
BİZE ULAŞIN