"IMF'ye ihtiyacınız yok"

Asya krizinden IMF reçetesi olmadan çıkmayı başaran Malezya'nın eski Başkanı Mahathir Muhammed, Türkiye'nin ekonomik bilgeliğinin krizden çıkması için yeterli olacağını söyledi

Temmuz 1997'de Tayland'da başlayan Asya Krizi'ni Uluslararası Para Fonu (IMF) olmadan atlatan Malezya'nın o dönemdeki başbakanı Mahathir Muhammed, Türkiye'nin fonla anlaşma yapmamasının çok doğru bir karar olduğunu söyledi. IMF reçetelerini reddederek krizden kendi politikalarıyla çıkmayı tercih eden Muhammed, o dönemde küreselleşme karşıtlığının simgelerinden biri olmuştu.

'MODEL OLABİLİRSİNİZ'
Bosna Hersek'te düzenlenen Birinci Uluslararası Yatırım Konferansı'na katılan Malezya eski Başbakanı Mahathir Muhammed, SABAH'ın sorularını yanıtladı. IMF ile iki yıl süren görüşmelerin ardından stand-by anlaşmasına gerek olmadığına karar veriilmesinin çok yerinde bir davranış olduğunu kaydeden Muhammed "Bence Türkiye'nin zaten anlaşmaya ihtiyacı yoktu. Uluslararası tecrübesi ve ekonomik bilgeliği Türkiye'ye küresel krizden tek başına çıkmak için yeter da artar bile" dedi. Türkiye'nin kriz tecrübelerini bölgedeki diğer ülkelerle de paylaşabileceğini belirten Malezya eski Başbakanı, özellikle Balkanlar'ın hem uluslararası hem de yerel anlamda Türkiye'nin iş yapma tarzı ihtiyaç duyduğunu öne sürdü. Türkiye'nin tecrübelerini kullanarak zaten tarihi bağlarının bulunduğu Balkanlar'a liderlik edebileceğini söyleyen Muhammed "Buradaki ülkelerin özellikle girişimcilik alanında bir modele ihtiyacı var" değerlendirmesinde bulundu.

BİZE ULAŞIN