Gizli zamma devlet el koydu

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, kontörden TL'ye geçişte gizli zam yapıldığı iddialarını ihbar kabul ettiklerini ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) araştırmalarını sürdürdüğü bilgisini verdi.

Yıldırım, Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) üyeleri ve gazetecilerle bir araya geldiği toplantıda soruları yanıtlarken, 2005 sonunda Türk Telekom'un yüzde 55'inin blok halinde satışıyla, yüzde 45'ının kamuda, yüzde 55'i özel sektörde bulunduğu yapı oluştuğunu, daha sonra yüzde 15'lik kısmının halka arzı şeklinde satıldığını hatırlattı.

KONTÖRDEN TL'YE GEÇİŞ

Kontörden TL'ye geçişin vatandaşın lehine bir uygulama olduğuna işaret eden Yıldırım, operatörlerin gizli zam yaptığı yönünde bilgilerin kendilerine ulaştığını ve bunları ihbar kabul ettiklerini, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) araştırmalarını sürdürdüğünü belirtti.

Bakan Yıldırım, arabağlantı ücretlerinde ''daha düşecek sınır kalmadığını'' kaydederek, ''Bu arabağlantı ücretleri, 2011 için de geçerli olacak. 2011'de herhangi bir düşüş söz konusu değil. 2010 için yapılan düzenleme 2011 içinde de geçerli olacak'' dedi.

THY hisselerinin satışına ilişkin soru üzerine Yıldırım, Özelleştirme İdaresi'nin THY ile ilgili çalışma yaptığına değinerek, kamunun ortak olduğu kuruluşlarda büyük hisselerle kamu varlığının devam etmesini istemediklerini ancak, THY ve bayrak taşıyıcılar gibi stratejik kuruluşları tamamen özele terk etmenin doğru olmadığını düşündüklerini ifade etti.

Yıldırım, Bingöl, Iğdır, Ağrı havaalanlarının bu yıl sonunda, Şırnak, Yüksekova havaalanlarının 2011-2012'de tamamlanacağını bildirdi.

BİZE ULAŞIN