Yerli cep telefonundan 'ayakbastı' alınmayacak

Ulaştırma ve Maliye bakanlıkları uzlaştı. İthal telefonlardan alınan 50 TL'lik maktu ÖTV yurtçinde üretilen 'cep'lerden alınmayacak

Cep telefonlarının ithalatı sırasında düşük fiyat beyanlarıyla Özel Tüketim Vergisi'ni (ÖTV) az ödemelerinin önüne geçmek için yapılan düzenleme yerli üretimi sıkıntıya soktu. Düzenlemenin yapıldığı dönemde Türkiye'de yerli cep telefonu üretimi olmadığı için ÖTV oranlarını belirleyen yasaya "ithal" ifadesi konmadı. Yerli üretimin teşvik edilmesi için düzenleme yapılmasını isteyen Ulaştırma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı'ndan sadece ithal telefonlardan maktu ÖTV alınmasını istedi. Maliye Bakanlığı'nın olumlu görüşü üzerine Gümrük Müsteşarlığı'nın değeri 250 liranın altında olan ithal telefonlardan 50 lira vergi almasına karar verildi.

2 MİLYAR $ YURTDIŞINA ÇIKIYOR

Her yıl 10-12 milyon adet cep telefonu ithal eden Türkiye'nin yaklaşık 2 milyar doları yurt dışına çıkıyor. İthalatçıların, ÖTV'yi az ödemek için piyasada bin lira olan cep telefonlarını bile 50-60 lira gibi çok düşük değer beyanıyla ithal ettiklerini tespit eden Maliye Bakanlığı, ÖTV oranlarını değiştirdi. Geçen yıl çıkarılan bir yasa ile yüzde 20 olan ÖTV, ucuz cep telefonlarında maktu hale getirilerek 40 lira olarak belirlendi. Yılbaşında vergilerin güncellenmesiyle maktu vergi 40 liradan 50 liraya çıkarıldı. Türkiye'de cep telefonu üretimi yapılmadığı için sadece ithalata yönelik düşünülen düzenleme, yerli üretimin başlamasıyla sıkıntıya yol açtı. Yasada "ithal" ifadesi yer almadığı için Türkiye'de üretilen cep telefonlarından da en az 50 lira ÖTV alınmaya başladı. Yerli üreticiler, bu şartlarda özellikle Çin gibi işgücünün ucuz olduğu ülkelerde üretilen cep telefonlarıyla rekabet etmenin mümkün olmadığını Ulaştırma Bakanlığı'na bildirdi. Ulaştırma Bakanlığı da harekete geçerek, Maliye Bakanlığı'ndan yerli üreticilerden ÖTV alınmamasını istediler. Maliye'nin olumlu görüşü doğrultusunda Ulaştırma, Maliye ve Gümrük Müsteşarlığı, ortak bir çalışma yapmaya başladı. Ulaştırma Bakanlığı kaynakları, Gümrük Müsteşarlığı'nın yurt dışından gelen cep telefonlarından 'bir çeşit ayakbastı parası' gibi gümrükleme işlemi sırasında en az 50 TL'lik ÖTV alacağını, yurt içi üretimin bu vergiden muaf olacağını söylediler.

BİZE ULAŞIN