Meçhul milyardere şifre kalkanı

7.1 milyar liralık varlık beyan eden gizli milyarder, Maliye'nin VIP listesine alındı. Veri ambarından milyardere ilişkin sorgulama yapıp bilgi sızdıran memur işten atılabilecek

MALİYE Bakanlığı, Varlık Barışı kapsamında 7.1 milyar lira beyan edip, 6.3 milyarını getiren Türk milyarderin isminin sızdırılmaması için alarma geçti. Vergi dairesinden Gelir İdaresi'ne kadar Maliye'nin bütün birimlerinde çalışanlara, Vergi Dairesi Otomasyon Projesi (VEDOP) sisteminde sorgulama yapılmaması için talimat verildi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in bizzat uyarıda bulunduğu öğrenilirken, vergi güvenliğini ihlal eden memur Yüksek Disiplin Kurulu kararıyla işten atılabilecek. Maliye Bakanlığı spekülasyonların önüne geçebilmek için kendi içinde de tedbir aldı. Türk milyarder de devlet büyükleri ve üst düzey bürokratlar gibi "VIP listesine" alınarak mali bilgilerine erişim sınırlandırıldı.

BÜYÜK BÖLÜMÜ YURTDIŞI FONLARI

Kulislerde, tahakkuk eden vergiyi de ödeyen gizli zenginin İstanbul Vergi Dairesi mükellefi olduğu konuşuluyor. Beyan edilen varlığın bir kısmının nakit ve gayrimenkulden oluştuğu ancak büyük bölümünün yurtdışı fonların olduğunu ifade eden yetkililer, "Uluslararası fonlardan karşılık hesabı açıldı. Bankalara kaydi giriş yapıldı. Kaydi giriş banka depo hesabında açılıyor. Dolayısıyla büyük bölümü fon" dedi.

Köstebeğe memurluktan men
GEÇTİĞİMİZ yıllarda VEDOP üzerinden usulsüz giriş yapılmış, aralarında Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Genelkurmay Başkanı'nın da bulunduğu çok sayıda kişinin mal varlığı yasadışı yollarla incelemeye alındığı ortaya çıkmıştı. "Köstebek skandalı" olarak ifade edilen bu olaya ardından Maliye Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu olaya adı karışan bürokratlar hakkında soruşturma açmıştı. Bir bürokrat görevden men edilmişti.

BİZE ULAŞIN