Piyasalara göre Yunanistan battı

Yunanistan'ın kredi iflas takası primleri (CDS) 448.5 baz puan ile rekor seviyeye yükseldi.

CMA Datavision verilerine göre, Yunanistan'ın beş yıl vadeli devlet tahvillerini olası bir temerrüde karşı sigortalamanın bedeli dün New York kapanışında 413 baz puan seviyesindeydi.

Yeni seviye 10 milyon euro büyüklüğündeki Yunanistan devlet borcunu sigortalama bedelinin 448,500 euro olduğunu ifade ediyor.

Yunanistan ile Almanya'nın 10 yıl vadeli devlet tahvilleri arasındaki getiri farkı ise 445 baz puana yükselerek seans başından beri 30 baz puandan fazla genişledi.

TÜRKİYE CDS'LERİNE YÜKSELİŞ OLARAK YANSIYOR

Bankacılar Yunanistan'ın borçluluğuna ilişkin endişelerin başta Yunanistan olmak üzere küresel olarak CDS'lerinde yükseliş olarak yansıdığını buna paralel Türkiye CDS'lerinin de de düne göre yaklaşık 10 baz puan yükseliş yaşandığını söylediler.

Bir bankanın eurobond uzmanı, "Türkiye'nin CDS'inde dünkü kapanışa göre 8-10 baz puan kadar yükseliş var. Esas neden Yunanistan endişeleri diyebiliriz aslında. Türkiye CDS'lerinde yaşanan yükseliş, genel olarak Yunanistan'dan kaynaklanan tedirginlikle. Ayrıca Yunanistan tedirginliğiyle risk iştahında da azalma oldu. Küresel piyasalar da düşüşte" dedi.

Bankacı Yunanistan'da bankaların 17 milyar euro kaynak isteğine ilişkin herhangi kesinleşen bir çözüm olmadığına da dikkat çekerken, "IMF yardımı olacak mı olmayacak mı.. Yunanistan'dan gelecek haberler hala kırılganlık yaratıyor" dedi.

Öte yandan eurobond piyasasında Paskalya tatili sonrası başlayan fon girişlerinin bugün de devam ettiğini eurobond piyasasında yatay bir seyir izlendiğini söylediler.

Bankacıların verilerine göre dün kapanışta 163/165 baz puan civarında olan Türkiye'nin beş yıllık CDS'leri TSİ 1354 itibariyle 170-171 baz puan civarında seyrediyor. 2030 vadeli gösterge eurobondun fiyatı da aynı saat itibariyle dünkü kapanış seviyesine yakın 160.375/160.625 dolar civarındaydı.

Yunanistan Maliye Bakanı Yorgo Papaconstantinou dün, ülke bankalarının 2008 başında oluşturulan destek paketinde kalan fonlara erişim talebinde bulunduğunu söylemişti. Toplam 28 milyar euro büyüklüğündeki destek paketinde, büyük kısmı devlet garantilerinden oluşan 17 milyar euroluk kaynak bulunuyor. Yunanistan'da hükümetin bankaların milyarlarca euroluk destek talep ettiklerini açıklamasıyla bu ülkeye yönelik endişeler de borsaya olumsuz olarak yansıdı.

DÜNYA BORSALARINI OLUMSUZ ETKİLEDİ

Yunanistan'ın borçlanma maliyetindeki artışın sürmesiyle borç yüküyle ilgili kaygılar dünya borsalarını olumsuz etkiledi.

Avrupa'da İngiltere'de FTSE 100 Endeksi yüzde 1,2, Almanya'da DAX Endeksi yüzde 1,2 ve Fransa'da CAC-40 yüzde 1,7 geriledi.

Öte yandan, Yunanistan'da da borsa yaklaşık yüzde 5 oranında değer kaybetti.

Avrupa Merkez Bankası'nın bugün faiz kararının duyuracağı toplantının ardından banka başkanı Jean-Claude Trichet'ın Yunanistan'ın borç sorununa ilişkin de görüşlerini açıklaması bekleniyor.

BİZE ULAŞIN