Ulaştırma Bakanı'nın toplantısında basına GBT incelemesi yapıldı

Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde Bakan Yıldırım ile sohbete katılan EGD üyeleri Güvenlik Bilgi Taraması'ndan (GBT) geçirildi

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul'da Ekonomi Gazetecileri Derneği'nin (EGD) üyeleri ile Dolmabahçe Sarayı'ndaki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde bir araya geldi. Toplantı salonuna girişte gazetecilere GBT incelemesi ve canlı yayın araçlarına sıkıntı yaratılması EGD üyelerinin tepkilerine neden oldu. Bir TV kameramanı da şirket kartını gösteremediği için sıkıntı yaşadı. Ancak daha sonra bakanın olaya el atmasıyla sıkıntı aşıldı. Toplantı öncesinde konuşan EGD Başkanı Celal Toprak, gazetecilerin yapılan bu muameleyi hak etmediklerini belirterek, bir daha toplantı için bu salona gelmeyeceklerini söyledi. Binali Yıldırım ise görevlilerin fevri davranışlarının söz konusu olduğunu belirterek. Toplantı yapmama kararını bu kadar erken vermeyin" dedi.

'GİZLİ ZAM İDDİASI İNCELENİYOR'
Daha sonra gündemdeki konularla ilgili soruları yanıtlayan Yıldırım, GSM şirketlerinin kontörden TL'ye geçişte gizli zam yaptıkları yönündeki iddiaların kendilerine de geldiğini belirterek, bu iddialarını ihbar kabul ettiklerini ve BTK'nın araştırmalarını sürdürdüğü bilgisini verdi. Türk Telekom'daki kamu payının özelleştirilmesinde halka arzın düşünüldüğünü belirten Yıldırım, ancak miktara henüz karar verilmediğini ifade etti. Yıldırım ara bağlantıda da son noktaya inildiğini kaydetti.

Çorlu ve Silivri aday
İSTANBUL'A üçüncü havalimanı konusunda da iki çalışma olduğunu ifade eden Binali Yıldırım, "Birincisi Silivri'de yeni bir havalimanı. İkincisi ise Çorlu Havalimanı ile Atatürk arasında hızlı bir ulaşım sağlayıp birisini nakliye diğerini ise insan taşımacılığı için planlamak. İki proje de inceleniyor. Hangisi az maliyetli ve hızlı olursa ona karar verilecek" dedi. Yıldırım Atatürk Havalimanı'ndaki pist çalışmasının da 1 Temmuz'da biteceğini belirtti.

Üçüncü köprü yakın
BAKAN Yıldırım, üçüncü köprü ile ilgili çalışmaları tamamladıklarını bildirerek, bundan sonraki süreci yakında açıklayacaklarını belirtti. Yıldırım, "Orada da adım atacak bir noktaya geldik. Önümüzdeki günlerde bununla ilgili daha fazla detayı kamuoyuyla paylaşacağız'' dedi. Bakan Yıldırım, İDO'nun özelleştirmesine ilişkin olarak da, mevcut mevzuat çerçevesinde yabancıya satışın mümkün gözükmediğini belirtti.

BİZE ULAŞIN