Dolar hızla düşüyor

Doların TL karşısındaki değer kaybı hızlandı. Borsa ise yeni rekorlar peşinde.

Güne 1.50 TL seviyelerinden başlayan dolar, hızla gerilemeye devam ediyor. Saat 10:45 itibariyle dolar kotasyonları en düşük 1.4890 TL seviyelerinden işlem görüyor.

ECB Başkanı Jean-Claude Trichet'nin açıklamalarıyla kısmen de olsa azalan Yunanistan endişelerinin etkisiyle bankalararası piyasada en iyi dolar alış kotasyonları güne 1.50 TL'nin altında başlarken, bankacılar iç ve dış piyasalarda izlenecek önemli bir gündem maddesi olmaması nedeniyle bugün sakin bir seyir olabileceğini söylediler.

Öte yandan enflasyona ilişkin endişelerle hafta içinde sert yükselişlerin yaşandığı tahvil/bono piyasasında ise bankacılar yeni pozisyonların önümüzdeki hafta gerçekleşecek PPK faiz kararı TCMB "çıkış stratejisi" açıklaması sonrasına bırakılmasıyla yatay ve düşük hacimli seyir öngörüyor.

Trichet bu sabah bir İtalyan gazetesinde yayımlanan haberde, Yunanistan'ın iflas etmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

Küresel piyasalarda izlenecek bir gündem maddesi bulunmadığını belirten bir bankacı, paralel küresel mali piyasalarda sakin bir seyir olabileceğini söyledi ve ekledi:

"Euro/dolarda dün yaşanan sert düşüşlerin ardından ECB Başkanı Trichet'nin Yunanistan'a ilişkin açıklamaları endişeleri kısmen azalttı. Bunun etkisiyle dolar/TL'de güne 1.50'nin hemen altında başladı. Ancak ben Yunanistan kaynaklı endişelerin euro/dolar paritesini önümüzdeki günlerde de etkilemeye devam edeceğini düşünüyorum. Euro/dolar paritesinde Yunanistan kaynaklı yeni bir endişe olmadığı takdirde bugün dolar/TL'nin 1.4950- 1.5000 dar bandında hareket edeceğini düşünüyorum."

Bankalararası piyasada dünkü spot kapanışta 1.5050/1.5070 TL olan ve spot kapanış sonrası yeniden 1.50'li seviyeleri gören en iyi dolar alış ve satış kotasyonları bu sabah ilk işlemlerde 1.4980/1.5010 seviyesindeydi. Aynı saat itibariyle euro/dolar paritesi 1.3345 seviyesinden işlem gördü.

BORSA, TÜM ZAMANLARIN SEANS İÇİ REKORUNU KIRDI

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Bileşik Endeksi, 59.000 puanın üzerine çıkarak yeni bir tarihi zirveye ulaştı.

Endeks, seans içinde gördüğü 59.173,21 puanla yeni bir seans içi rekoru kırdı.

Dün 58.412,05 puandan kapanan Bileşik Endeks, 372,74 puan ve yüzde 0,64'lük artışla 58.784,79 puandan güne başladı. Gelen alımlarla hızlı bir yükselişe geçen İMKB Bileşik Endeksi seansın ilk yarım saatlik bölümü tamamlanmadan tarihinde ilk kez 59.000 puanı geçti. Endeks 59.038,81 puana kadar çıkarak yeni bir seans içi tarihi zirveye ulaştı. Daha sonra gevşeyen endeks 59.000 puanın hemen altındaki seviyelerde yatay seyire geçti.

Endeksin bundan önceki kapanış rekoru 58.645,61 puanla 7 Nisan Çarşamba günü kırılmış, en yüksek seans içi değere de 58.896,62 puanla 5 Nisan Pazartesi günü ulaşılmıştı.

İMKB Bileşik Endeksi birinci seansta, dünkü kapanışa göre 622,42 puan artarak 59.034,47 puandan kapandı. Hisse senetleri ortalama yüzde 1,07 değer kazandı.

Borsa uzmanları, Yunanistan'a yönelik endişelerin sürmesine karşın dün Wall Street'te görülen pozitif seyre bağlı olarak piyasanın yukarıda açıldığını belirterek, hafta başında ABD'de tüketici kredilerindeki düşüşün hisse senedi piyasalarında belirsizliği biraz artırmış olabileceğini ancak bir grup perakendecinin açıkladığı güçlü satış rakamları sonucu Dow Jones'un 11.000 puana doğru ilerlediğine dikkat çekiyor.

Analistler, piyasanın, gelecekteki yönünün ABD ilk çeyrek şirket karları tarafından belirleneceğini ifade ederek, kar açıklamalarının gelecek hafta yoğunlaşacağını, mevcut iyimser havanın makul hale gelmesi için güçlü şirket karlarının gerektiğini savunuyor.

Seansın ilk bir saatlik bölümü tamamlanırken, Bileşik Endeks dünkü kapanışa göre 408,36 puan ve yüzde 0,70'lik artışla 58.820,41 puan seviyelerinde bulunuyor.

YURTDIŞI PİYASALAR

ABD borsaları beklenenden güçlü perakende satışlar verisinin ekonomik toparlanmanın yolunda gittiğine ilişkin iyimserliği arttırmasıyla yükseldi.

Yen, Çin'in yuanda küçük bir artışa izin verebileceği söylentilerinin ardından dün elde ettiği kazanımları azaltarak dolar ve diğer bazı para birimleri karşısında değer kaybetti.

Euro ise yatırımcıların rekor yüksek seviyedeki kısa pozisyonlarını azaltmalarıyla yükseldi, ancak Yunanistan'ın sorunlarından kaynaklanan endişeler nedeniyle bu kazanımları korumakta zorlandı.

Tahvil/bono piyasasında 16 Kasım 2011 itfalı gösterge tahvilin dün spot ve valörlü kapanışta yüzde 9.06 olan bileşik faiz bu sabah tezgahüstü piyasada ilk işlemlerde yüzde 9.05/9.00 seviyesindeydi.

BİZE ULAŞIN