"Tomografi yasaklansın"

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Ali Çetin, tüm vücudu tarayan tomografinin normal bir röntgenden 400 kat daha fazla radyasyon yaydığını bildirerek, sağlıklı kişilerde tomografi gibi uygulamaların durdurulması gerektiğini kaydetti.

Çetin yaptığı yazılı açıklamada, İngiltere Sağlık Bakanlığı çok kritik bir karara imza atarak sağlıklı kişilerin vücut tomografisi çektirmesine yasak getirdiğini belirterek, bu yasağa gidilmesine gerekçe olarak tomografi sırasında yayılan ve vücuda nüfuz eden radyasyon oranının çok yüksek olması gösterildiğini ve vücudun maruz kaldığı radyasyonun Hiroşima'da atom bombasından kurtulan kişilerdeki kadar olduğuna işaret etti.

Türkiye'de ''Sağlıkta Dönüşüm Projesi''nde, sağlık hizmetinin ticari olarak ve ''sağlık piyasası'' denilen anlayışla belirlendiğini öne süren Çetin, bu proje ile, hasta olmayanların da hasta gibi kabul edildiğini veya tıbbi yöntem, ameliyat ve sözde tedavilerin hasta olmayan kişilere de yapıldığını iddia etti.

Çetin, insanların yaşamları boyunca belki hiç yaptırmamaları veya çok özel koşullarda yaptırtmaları gerekebilen başta tomografi, sintigrafi, anjiografi olmak üzere bir çok gereksiz tetkiklerin yaygın uygulandığına dikkat çekerek, şunları kaydetti:

''Resmi ya da özel hastaneler sağlıklı insanları bile adeta teşvik ederek her olayda tomografi önermektedirler. Oysa tüm vücudu tarayan tomografi normal bir röntgenden 400 kat daha fazla radyasyon yaymaktadır. Tomografi esnasında kişilere x ışınlarının yani radyasyonun verilmesi kansere sebep olmaktadır. Radyasyon vücutta kalıcı olduğu için yok edilememektedir. Doktorlara göre kansere yakalanma tomografi çektirdiği anda değil 30 ya da 40 yıl sonra ortaya çıkmaktadır. Bir kez tomografi çekimi sırasında alınan radyasyon miktarı 442 göğüs röntgeni çekimine eşittir.''

Ali Çetin, TÜDEF'in gerçekliliği kanıtlanan durum nedeniyle derhal önlem alınmasını talep ettiğini belirterek, sağlıklı kişilerde tomografi gibi uygulamaların durdurulması, güvenlik nedeniyle kullanılan ve kanser eden kontrol sistemlerinin yasaklanması, radyasyon yaymayan çözümler bulunması gerektiğini vurguladı.

BİZE ULAŞIN