Ballı biletli bürokrat yanacak!

Özel şirketlerin davetiyle yurtdışına maç izlemeye giden bazı bürokratlar ve üst kurul 12 şirket hakkında üyeleri mercek altına alındı. Pahalı hediyeler kabul eden bürokratlar da incelenecek

Devlet Denetleme Kurulu, Rekabet Kurulu üyelerinin 'Özel şirketlerce futbol müsabakası izlemek üzere yurtdışına götürüldükleri' tespitinin ardından Başbakanlık tarafından "ceza, disiplin ve etik hukuku kapsamında" soruşturma açılmasını istedi. Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı, "Avrupa'daki milli maçın davetiyesi, Ankara ve İstanbul'da çok sayıda bürokrata geldi. Başka bürokratlar da götürüldü. Tasvip etmiyorum, uygun görmüyorum" derken, gözler 'ballı biletle' maça giden bürokratlara çevrildi.

HERKESE DAVET GİTTİ

Bu çağrının ardından gözler özel şirketler ve kamu çalışanları arasındaki ilişkilerde "etik kurallara" çevrildi. Rekabet Kurumu Başkanı Kaldırımcı, bedava maç bileti konusunda, şöyle konuştu: "Rapor henüz bize gelmedi. Zaman zaman Türkiye'de bazı büyük gruplar milli maçlara gitmek için davetiye çıkarıyor. Geçen yıl Avrupa'da bir milli maç olabilir. Ankara'da, İstanbul'da çok sayıda bürokrata ulaşan bir davetiyeydi. Bir iki arkadaşım gitmiş olabilir. Ama 'herkes maça gidiyor' gibi bir imaj ortaya çıkıyor, bu can sıkıcı bir şey. Tasvip etmiyoruz. Geçmişte olmuş, bitmiş, çok ayrıntı bilmiyorum. Ama rapor elimize ulaştığında gerekli çalışmayı yapacağız tabii."

BİZE ULAŞIN