Çekim merkezi borsa rekora doymadı

Piyasalarda bahar coşkusu devam ediyor. İstanbul Borsası tarihinde ilk kez 59 bin puanı aşarak rekor yeniledi. Dolar yeniden 1.48 seviyesine çekildi. Faiz sert düştü

Borsa rekorlar haftasını geride bıraktı. Haftaya rekorla başlayan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) dünkü işlemlerde 59 bin 185 puana yükselerek haftayı da rekorla kapattı. Yurt dışı piyasalardaki olumlu havanın da etkisini arkasına alan borsa haftalık bazda yüzde 2, dün ise yüzde 1.32 değer kazandı. Finans şirketlerinin hisselerindeki olumlu hareket borsayı rekora taşıdı. Yabancı alımlarının etkisiyle borsa yükselirken dolar ve faiz geriledi. Bankalararası piyasada dolar gün içinde 1.4855'e kadar geriledi.

YABANCILAR ALDI

Faizlerde de sert düşüşler yaşandı. Yabancı alımlarına bir de faizlerin daha da düşeceğini öngören raporların etkisiyle gösterge tahvilin bileşik faizi hızla yüzde 9'un altına indi. Üst düzey bir bankacı, "(Bonoda) yabancı alımları görüyoruz. Açıkça alımlar çok güçlü. Piyasada yabancı bir bankanın faizde yüzde 8.50'yi hedefleyen alım önermesi dış piyasalardaki olumlu gidişe destek verdi" dedi. Piyasadaki not artışı söylentilere dikkat çeken başka bir üst düzey bankacı ise "Gün içinde birçok şey duyuyoruz. Raporlar söylentiler bunları TL'ye giriş için birer bahane olarak algılıyorum ben. Açıkça söylentiler de zaten inanılır şeyler değil. Dolar/TL hatırlarsanız 1.55'i test etmiş ama o seviyelerde tutunamamıştı. Bu siyasi endişe döneminde dünyada piyasalar tam anlamıyla bir ralli içerisindeydi. Bizde tam tersi hareketler yaşanıyordu. Ben son 3-4 gündür yaşanan girişleri bu kapsamda bir yakalama hareketi olarak algılıyorum. Söylentiler ise giriş için bir bahane bence... Küresel piyasalardaki olumlu hava olmasa tabi bunları da görmek biraz zor olurdu" dedi.


BİZE ULAŞIN