Haber turu!

'Türk yoğurdu'nda Yunan resmi kriz yarattı
İSVEÇLİ firma tarafından ''Türk yoğurdu'' adı altında İsveç'te üretilen yoğurdun kabı üzerinde fotoğrafı kullanıldığı gerekçesiyle bir Yunan vatandaşı tazminat istedi. İsveç radyosunun haberine göre, İsveç genelinde satılan ve büyük ilgi gören Türk yoğurdunun kabının üzerinde fotoğrafı bulunan Yunan, Türk olarak tanıtılmak istemediğini belirterek, Lindahls süt ürünleri firması hakkında Yunanistan'da şikâyetçi oldu. Yunanlı, firmadan yaklaşık 5,2 milyon euro tazminat talep etti. Firma yetkilisi Anders Lindahl ise yoğurt kabının üzerindeki yaşlı adamın fotoğrafını bir fotoğraf ajansından satın aldıklarını ve tüm haklarını ödediklerini açıkladı.

Üretici protesto ediyor sanayici 'sorun yok' diyor
KÜTAHYA'NIN
Tavşanlı ilçesinde bir grup üretici, süt fiyatlarını protesto etti. Tavşanlı Süt Üreticileri Birliği'nin 720 üyesinden bazıları, Ziraat Odası ve Muhtarlar Derneği'nin desteğiyle Cumhuriyet Meydanı'nda organize edilen eylemde, ''Sütle oynamak, ülkeyle oynamaktır'', "Bebekler içmek, işletme tütmek ister'', "Destek yoksa süt de yok'', "Küçükler ölüyor, büyükler ayakta'' yazılı dövizler taşıdı. Birlik Başkanı Abdullah Gürsu, "Üreticilerimiz 1 kilo sütle 780 gram yemi ancak alabilmektedir" dedi. SETBİR Başkanı Erdal Bahçıvan ise, süt krizinin bir-iki bölgeden kaynaklandığını ve ülkeye yayılmaya çalışıldığını belirterek, "Sütte huzursuzluk yok" dedi.

'Tatlımmm' ile sütü ve çikolatayı birleştirdi
SÜTAŞ, 'Tatlımmm' ile sütlü tatlılılar pazarına adım attı. Ürünün tanıtımında konuşan Sütaş Grubu Pazarlama Başkanı Ergun Ermutlu, sadece bu ürün kategorisinin Ar-Ge çalışmaları ve üretim yatırımlarına 12 milyon liranın üzerinde yatırım yaptıklarını bildirdi. Hazır taze sütlü tatlılar sektörünün yaklaşık 65 milyon liralık bir pazar olduğunu belirten Ermutlu, "Biz, getirdiğimiz farklılıklarla çok kısa sürede bu pazarı 100 milyon liranın üzerine çıkarmayı ümit ediyoruz'' dedi. Sütaş Kategori Pazarlama Müdürü Tülay Dalkılıç da yüzde 100 doğal olarak üretilen ürünün, çikolatalı, bitter çikolatalı, fındıklı çikolatalı, muzlu ve çilekli çeşitleri içerdiğini kaydetti.

Eker, AOÇ arazilerini Özelleştirme'den istedi
TARIM ve Köyişleri Bakanlığı, daha önce işgaller ve başka kurumlara yapılan tahsisler nedeniyle arazi kayıplarıyla gündeme gelen Atatürk Orman Çiftliği'ne (AOÇ) ilk kez arazi kazandırmak için harekete geçti. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Tekel'in, AOÇ'de bulunan ve özelleştirme nedeniyle 5 yıllığına özel sektöre üst kullanım hakkı verilen Ankara Bira Fabrikası'nın arazisinin AOÇ'ye devri için girişimde bulundu. Eker, üst kullanım hakkının sona ermesi nedeniyle Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na (ÖİB) geçen arazinin AOÇ'ye tekrar iadesinin sağlanması için Başbakanlık'a yazı yazdı.

BİZE ULAŞIN