TPAO, kayadan gaz çıkaracak

TPAO, petrol kayasında gaz (Shale Gas) aramak için ABD'li yatırımcı Mitchell Malone'un Transatlantic Petroleum şirketi ile ortaklık anlaşması imzaladı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ve ABD'li Transatlantic Petroleum Ltd. şirketleri arasında, Türkiye'de Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Trakya Bölgesi'nde ruhsat alanlarında, "Shale" (organik malzeme yönünden zengin tortulu kayalar) gazı aramak için, mutabakat zaptı imzalandı. Anlaşma dün Ankara'da düzenlenen törenle, Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın şahitliğinde, TPAO ve ABD'li Transatlantic yetkilileri arasında imzalandı. 'Petrol Kralı' lakaplı Mitchell Malone'un şirketi Transatlantic Türkiye'de petrol araması da yapıyor. Anlaşma kapsamında, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Trakya Bölgesi'nde birer adet ruhsat alanında, teknik operasyonlara 2010 yazı ortasında başlanması ve pilot çalışma niteliğindeki, ilk operasyon programının bir yıl içinde tamamlanması planlanıyor. Kuyulara basınçlı su ve özel bir kum karışımı enjekte edilmesiyle, hidrokarbon potansiyeli taşıyan tabakaların çatlatılması, bu operasyonlar neticesinde jeolojik birimlerden üretim sağlanması hedefleniyor.

4-5 YILDA DEVRİM YAŞANDI

ABD'de son 4-5 yılda konvansiyonel olmayan bu tür metan ve shale gaz üretiminde teknolojideki gelişmelere bağlı olarak büyük bir devrim yaşanıyor. Ülkede üretilen gazın yarısına yakını bu kaynaklardan geliyor.

'SHALE' NEDİR?
Shale, dünyanın birçok noktasında bulunan, organik malzeme yönünden zengin tortulu bir kaya. Shale'in doğal gaz kaynağı olarak kullanımı 10 yıl öncesine kadar çok kısıtlıydı, fakat ABD şirketleri kayayı kırmak için yeni teknikler geliştirdi ve yatay olarak sondajlara başladı. Şimdiye kadar çok az sondaj yapıldığı için dünya çapında ne kadar gaz çıkacağı konusunda tam olarak bir tahmin yapılamasa da ABD'de şu anki kullanım hızıyla 211 yıllık doğal gaz tüketimini shale ile karşılayacak.

BİZE ULAŞIN