Haber turu...

Toyota soruşturmasında ikinci ceza yolda
Japon otomotiv şirketi Toyota'ya üretim hatalarını bildirmekte geciktiği gerekçesiyle 16.4 milyar dolar ceza kesen ABD Ulaştırma Bakanlığı, şirkete yeni bir fatura daha kesmeye hazırlanıyor. Bakanlığın bu defa da Toyota'ya gaz pedallarındaki sorun ve diğer teknik arızalardan dolayı ceza vermesi gündemde. Toyota'nın Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi tarafından yürütülen soruşturmaya paralel olarak ülke genelinde şirket hakkında açılan davaların sayısı da artıyor. Toyota, açılan yüzlerce dava arasında suçlu bulunursa milyonlarca dolar tazminat ödemek zorunda kalabilir.

Ekonomik suçun bedeli 100 bin ruble
Rusya Devlet Başkanı Dmitry Medvedev, ekonomik suçlara uygulanan cezaların hafifletilmesine ilişkin yasayı önceki gün imzalayarak yürürlüğe koydu. Bundan sonra vergi suçları ve para aklama dahil ekonomik suçlarda hapis cezası uygulaması daraltıldı ve bu suçlardan gözaltına alınanların ödeyecekleri kefaletle serbest bırakılmalarına imkan verildi. Yeni yasaya göre kefalet ücretleri hafif suçlarda 100 bin rubleden, ağır suçlarda ise 500 bin rubleden başlayacak.

Yunanistan'ın kaderi bugün belli oluyor
Euro Bölgesi maliye bakanları, Yunanistan'ı kurtarma paketine son halini vermek için bugün telekonferans toplantısı yapacak. Euro Grubu başkanlığını yürüten Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker'in sözcüsü Guy Schuller, AB Komisyonu'nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu Üyesi Olli Rehn ile Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet'nin de katılacağı toplantıda kurtarma paketinin teknik detaylarının ele alınacağını bildirdi.

Çinli beyaz yakalıların yüzde 90'ı stres altında
Çin'de "beyaz yakalı" olarak da bilinen iyi meslek sahibi üniversite mezunlarının yüzde 90'ının aşırı stres altında olduğu bildirildi. Çinghua Üniversitesi'nin araştırmasına göre artan konut, eğitim fiyatları, rekabet ortamı ve kalabalık şehir hayatının özellikle beyaz yakalıları büyük endişeye sürüklediği belirtildi. Beyaz yakalılar, iyi bir kariyer ve maaşa sahip olmalarına rağmen büyük şehirdeki pahalılık ve stres nedeniyle daha az maaşla küçük şehirlere yaşamaya razı.

BİZE ULAŞIN