İflastan Wall Street'i sorumlu tuttu

Gayrimenkul balonunun patlamasıyla 2008'de hükümetin el koyduğu ABD'li mortgage devi Fannie Mae'nin eski CEO'su Mudd, iflasın sorumlusu olarak mortgage fiyaskosuna neden olan Wall Street şirketlerinin ezeli rekabetini gösterdi

Küresel ekonomik krizin patlak vermesinde rolleri olduğu öne sürülen ABD'li yöneticiler birer birer ABD Finansal Krizi Soruşturma Komisyonu'na ifade vermeye devam ediyor. Wall Street'in önde gelen finans kurumlarının CEO'ları başta olmak üzere çok sayıda yöneticinin çağrıldığı komisyon son olarak ABD'li mortgage devi Fannie Mae'nin eski CEO'su Daniel Mudd ve şirketin diğer üst yöneticilerini ağırladı. Mudd, gayrimenkul balonunun patlamasıyla zora düşen ve 2008'de iflas korumasına başvurarak devlet yönetimine geçen Fannie Mae'nin Wall Street'in kurbanı olduğunu ifade etti. Mudd, Wall Street şirketleri arasındaki aşırı rekabet yüzünden gayrimenkul balonunun hızlı bir şekilde büyüdüğünü ve mortgage fiyaskosu yüzünden şirketin iflasa sürüklendiğini söyledi.

MAAŞINI SAVUNDU

Kurumun çöküşüne neden olarak yanlış uygulanan iş modelini de örnek gösteren Mudd, "Yaşananlar için üzgünüm ve benim tarafımdan alınan tüm kararların sorumluluğunu üzerime alıyorum" dedi. Mudd, görevde olduğu sürede aldığı maaş ve primler konusundaki eleştirilere karşılık kazandığı tüm gelirleri sonuna kadar hak ettiğini savundu. Fannie Mae'nin üst düzey yönetiminde yer alan kişilerin özel şirketlerde çalışan yöneticilerinin maaşlarının yüzde 70'ini aldığını belirten Mudd, CEO olduğu 2007'de Fannie Mae'den 13.4 milyon dolar maaş almıştı. Fannie Mae'nin diğer bir eski yöneticisi Robert Levin ise vatandaşların ev sahibi yapılması konusundaki teşviklerin politik bir amaç içinde desteklenmesinin çöküşte etken olduğunu söyledi.

BİZE ULAŞIN