'İşbirliğini gözden geçiririz'

Yıllar önce bakım amacıyla Almanya'ya götürülen ve iade edilmeyen Boğazköy Sfenksi ile ilgili olarak Bakan Günay, "İyi bir haber bekliyorum. Ona göre Almanya ile ilişkileri gözden geçiririz" dedi

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Çorum'un Boğazkale ilçesindebulunan ve onarım için alınan, daha sonra ise Almanya'nın başkenti Berlin'deki Pergamon (Bergama) Müzesi'nde sergilenen Boğazköy Sfenksi'nin geri alınması için Alman makamları ile yürütülen çalışmalarla ilgili iyi haberler beklediğini söyledi. Bakan Günay, "Önceki yıllarda haksız biçimde Türkiye'nin elinden çıkmış bazı objelerin iyi niyetle Türkiye'ye verilmesi için bazı işaretleri görmemiz lazım. Sfenks bu açıdan özel bir parçadır. Bu konuda kararlı olduğumuzu ben defalarca muhataplarıma anlattım. İyi bir haber bekliyorum. Gelecek habere göre bu alanda Almanya ile yaptığımız işbirliğini ya geliştireceğiz ya da bazı noktalarda gözden geçireceğiz" dedi.

YILLARDIR İADE EDİLMİYOR

Türkiye'den kaçak olarak getirilen önemli eserlerle oluşturulan Pergamon Müzesi'ndeki sfenksin iadesi geçtiğimiz ay Almanya'da düzenlenen ITB Berlin Turizm Fuarı'ndan gündeme gelmiş ve Bakan Günay Alman mercilerle iletişime geçtiklerini açıklamıştı. Boğazköy Sfenski Çorum'un Boğazkale ilçesinde 1905-1912 arasında yapılan kazılarda Alman Bilim Kurulu tarafından ortaya çıkarılmış, 1917 yılında önce onarım ve sonra da sergilemek amacıyla Osmanlı Devleti'nden izinli olarak Berlin'e gönderilmiş ancak o tarihten sonra iade edilmemişti.

BİZE ULAŞIN