Avrupa 'yaramaz çocuğu'na kıyamadı

AB beklendiği gibi Yunanistan'a yardım kararı aldı. Birlik ülkeleri % 5 faizle 30 milyar euro kredi vermeyi kabul etti. IMF ise 15 milyar euro kredi verecek

IMF, Avrupa Birliği derken Yunanistan'a yardım Birlik'ten 30 milyar euroluk kredi desteği geldi. Yunanistan'ı kurtarma paketine son halini vermek için telekonferans toplantısı yapan Euro Bölgesi ekonomi ve maliye bakanları, yüzde 5 faizle 30 milyar euro kredi taahhüdünde bulundu. AB Komisyonunun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu üyesi Olli Rehn, iki saatten fazla süren telekonferansın ardından euro grubu başkanlığını yürüten Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker ile düzenlediği basın toplantısında, IMF'nin "prensipte üçte birlik katkısıyla" 45 milyar euroya çıkabilecek kurtarma paketinin, bu ülkenin başvurusu halinde 16 euro ülkesinin onayıyla aktif hale geleceğini söyledi.

ÜLKELER AYNI FAİZİ İSTEYECEK
Rehn, Euro Bölgesi üyelerinin Yunanistan'a açacakları ikili kredilerde aynı faizi uygulayacağını belirterek, bunun 3 yıl vadeli kredilerde yıllık yaklaşık yüzde 5 düzeyinde olacağını, IMF'nin ise daha düşük olan kendi faizini uygulayacağını kaydetti. Olli Rehn, paketin şartlarını belirlemek için bugün IMF ve Yunan yetkilerle Brüksel'de görüşeceklerini açıkladı. Rehn Yunanistan'ın geçen yıl milli gelirinin yüzde 12.7'sine ulaşan bütçe açığını bu yıl yüzde 8.7, 2012'de yüzde 3'e indirmesini yeterli gördüklerini belirtti. Öte yandan Kıbrıs Rum kesimine giden Yunanistan Başbakanı Yorgos Papandreu, AB'nin Yunanistan için gerdiği güvenlik ağının tüm AB ülkeleri için güvence oluşturduğunu söyledi.

FAİZ YÜZDE 7.58'E YÜKSELİNCE DESTEK ARTTI
AB liderleri 25-26 Mart'taki zirvede 20-22 milyar euroluk paket için anlaşmıştı. Ancak piyasa oyuncuları önlemlerden tatmin olmayınca 10 yıl vadeli Yunan tahvilinin faizi yüzde 7.58'e yükseldi. Bu sonuç üzerine Atina'nın artık dış yardımsız iflastan kurtulamayacağı görüşü ağırlık kazandı. Komşunun mayıs bitene kadar 22 milyar euroluk tahvil satması gerekiyor.

'BU KEZ KARARIN ARKASINDA PARA VAR'
Lüksemburg Başbakanı Juncker Yunanistan'ın kurtarılması için alınan kararların piyasalarda etkili olamadığının hatırlatılması üzerine şunu söyledi: "Bugünkü kararın tabiatı farklı. (Kurtarma paketinin) detaylarını ortaya koyuyor. Piyasaların beklediği şekilde açıklık getiriyor. Kararın arkasındaki para görünüyor."

BİZE ULAŞIN