365 başkan Ankara'da toplantıya çağrıldı

TOBB çatısı altındaki 365 oda, Başbakan Erdoğan'ın 'emek sömürüsü yapıyor' açıklamalarının ardından perşembe günü başkentte bir araya gelecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın hazırladığı esnaf paketiyle ilgili yaptığı toplantıda yaptığı işsizlik sorunu ve istihdama ilişkin açıklamaları ses getirmeye devam ediyor. Erdoğan'ın konuşmasında patronları hedef alarak Anadolu'da işadamlarının 'Nasıl daha fazla para kazanırım' diyerek 'emek sömürüsü' yaptığını vurgulaması Türkiye genelinde oda ve borsaları harekete geçirdi.

FAKSLAR ÇEKİLİYOR

Ekonomik Koordinasyon Kurulu'nun (EKK) ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın çalışmalarını hatırlatan Başbakan özellikle tekstil sektöründe acımasızlık yapıldığını söylemiş, "TOBB çözmezse, biz çözeriz" mesajı vermişti. Açıklamaları değerlendirmek için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) çatısı altındaki 365 oda faksla Ankara'da yapılacak bir toplantıya davet edildi. Perşembe günü yapılacak toplantıda 'sömürü yapmıyoruz' mesajının verilmesi ve hazırlanan bir raporun ekonomi yönetimine iletilmesi gündemde. Odaların genel görüş olarak kendilerine haksızlık yapıldığını vurgulaması bekleniyor.

İŞSİZLİK İÇİN ÇÖZÜM ARADILAR
TOBB önderliğinde geçtiğimiz haftalarda iş dünyasının çatı örgütleri bir araya gelerek bir zirve yaptı. Zirvede tüm sektörler ve kurumlar çözüm önerilerini masaya getirmiş ve bir ortak çözüm aranmıştı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Başbakan Erdoğan'ın önceki açıklamaları için "Bizim sekiz yıldır işsizlikle ilgili söylediklerimiz ortada. İşsizlik çalıştayı yapıyoruz" cevabını vermişti.

BİZE ULAŞIN