'38 yıldan bu yana başkanlık yapıyorum artık beni değiştirin'

Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası Başkanlığı'nı 38 yıldır yapan Narin, 3 yıllığına tekrar seçildi, "İnsaf edin, beni durdurun" dedi

Rekor İstanbul Ticaret Borsası Başkanlığını aralıksız 52 yıl sürdüren Nejat Ekrem Basmacı'daydı. Bu rekoruyla 46 yıl saltanat süren Kanuni Sultan Süleyman'a benzetilen ve hatta 'Hürrem Sultan öldü mü' diye takılınan Basmacı, meclis'te çıkan tartışmalar sonrası bu görevini erken bırakmak zorunda kalınca gözler Halit Narin'e seçilmişti. Narin de dile kolay, tam 38 yıldır başkanlık yapıyor. 34. Dönem Nihat Erim hükümeti döneminde Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası'nın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine getirildi. O dönemden bu yana aralıksız görev yapıyor. Hangi hükümetlerle çalışmadı ki. Nihat Erim, Ferit Melen, Naim Talu, Bülent Ecevit, Sadi Irmak, Süleyman Demirel, Bülent Ulusu, Turgut Özal, Yıldırım Akbulut, Mesut Yılmaz, Tansu Çiller, Necmettin Erbakan, Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlık görevini üstlendiği farklı 27 hükümet ile çalıştı. Aralıksız tam 38 yıldır görev yapıyor. Hafta sonu sesiz sedasız yapılan seçimde de, tekrar güvenoyu aldı. Tek listeyle gidilen seçimlerde, 3 yıllığına daha seçildi. Böylece toplam görev süresi 41 yıla yükseldi. Sendikanın basın bülteni de seçilmesini '41 kere maşallah' diye duyurdu.

'KENDİ İÇİMİZDEN ÇIKACAK'
Yönetim Kurulu'nda radikal değişikliklere imza atan Halit Narin, eski TÜSİAD Başkanı Muharrem Hilmi Kayhan, Orta Anadolu işletmelerinin sahibi Fatih Karamancı, Dinçkök Grubu'ndan Cengiz Taş, Bossa'dan Can Piyale, çorap sektöründen Bülent Maydın ve Boyner Grubu'ndan Kaan Boyner'i de alarak ekibi güçlendirdiklerini söyledi. Narin, SABAH'a yaptığı açıklamada da, idare heyeti ve danışma kurulu ile toplantı yaparak, artık kendisini değiştirmelerini, bu görevi kendisinden alacak bir kişiyi içlerinden çıkartmak gerektiğini söylediğini aktardı. "Ömrümüz vefa ederse bu bayrağı benden alacak ileri götürecek kişiyi yeni yönetimden, kendi içimizden seçeceğiz" diyen Narin, şöyle devam etti. "Arkadaşlarıma, 'insaf edin de benim de yorulduğumu kabul edin. Bir yerde de artık beni durdurun ayrılmak istiyorum, içimizden bir başkan çıkmak mecburiyetinde' dedim."

ZORDAKİ TEKSTİLCİYE 200 MİLYON DOLAR
Ellerinde vergisi ödenmiş, 400-500 milyon dolar nakit fon bulunduğunu anımsatan Narin, paranın bir kısmını sosyal faaliyetlere, eğitim, sağlık ve kolluk kuvvetlerine yardım için kullandıklarını kaydetti. Sendikalar Yasası'nın çok kısıtlayıcı hükümler taşıdığını belirten Narin, Başbakan'ın da talimatıyla sanayicilere direkt katkıda bulunacak formül için çalışıldığını söyledi. Narin, "Tekstilde büyük sıkıntı olduğunu kabul etmek gerekir. Paramızın büyük kısmını 100-200 milyon doları sanayicilerimize dağıtmak için çalışıyoruz" dedi.

BİZE ULAŞIN