Bütçe açığı azaldı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2010 yılı Ocak-Mart döneminde bütçe açığının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41 oranında azalarak 11,3 milyar lira olduğunu bildirdi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında makro ekonomik gelişmeler hakkında bilgi verdi ve 2010 yılı ilk çeyrek bütçe gerçekleşmelerini açıkladı.

2010 yılı Ocak-Mart döneminde bütçe açığının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41 oranında azalarak 11,3 milyar lira olduğunu açıklayan Şimşek, 2009 yılı Ocak-Mart döneminde yaklaşık 1 milyar lira faiz dışı açık verilmişken, 2010 yılı aynı döneminde 3,7 milyar lira faiz dışı fazla verildiğini söyledi.

Şimşek, yine 2010 yılı Ocak-Mart döneminde bütçe gelirlerinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21 civarında artarak yaklaşık 57 milyar lira olurken, bütçe giderlerinin ise yüzde 3 artarak 68,4 milyar lira olarak gerçekleştiğini kaydetti.

2010 yılı Ocak-Mart döneminde vergi gelirlerinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26 artarak 47,9 milyar lira olarak gerçekleştiğini söyleyen Maliye Bakanı, buna karşılık faiz hariç bütçe giderlerinin sadece yüzde 10,4 artarak 53,4 milyar lira olduğunu açıkladı.

Şimşek, ''Dikkat ederseniz bütçe harcamaları özellikle faiz dışı harcamalar aşağı yukarı enflasyona paralel bir seyir izlemektedir. Dolasıyla reel anlamda bir artış söz konusu değildir. Gelir idaresinin yüksek performansı vergi gelirlerindeki artışta belirleyici olmuştur'' dedi.

Hem Mart ayı rakamlarına, hem de Ocak-Mart dönemine bakıldığında harcamaların kontrol altına alınmış olduğunun açıkça görüldüğünü ifade eden Şimşek, şöyle konuştu:

''Gelirlerimiz ise gerek ekonomideki toparlanma, gerekse idaremizdeki vergi tahsilindeki etkinlikteki artış, gerekse geçen sene ve bu sene aldığımız tedbirler sayesinde, vergi gelirleri hedeflerin de ötesinde bir hızla artmaktadır. Bu da bütçe performansına yansımaktadır.''

BİZE ULAŞIN