Paket 1 milyon kişiye iş yaratacak

Bakan Ergün, esnaf paketi ile kurumların 2 yılda yaklaşık 2 milyar liralık harcama yapması, 2 milyon esnafın iş ve istihdam hacminde artış sağlanmasının öngörüldüğünü bildirdi

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, esnaf paketi için bu yılın bütçesinde ek tedbir gerekmediğini söyledi. Ergün, ilgili kurumların bu çalışmayla ilgili ödenekleri bulunduğunu belirterek, ''Kurumların 2 yıl için yaklaşık 2 milyar liralık harcama yapmasını öngörüyoruz'' dedi. Ergün, CNBC-e ve NTV ortak canlı yayınında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Esnaf ve Sanatkarlar Değişim, Dönüşüm, Destek Strateji Belgesi ve Eylem Planına ilişkin soruları yanıtladı. Ergün, paketin girişimciliği desteklediğine dikkati çekerek, yeni girişimcilerin ortaya çıkmasının yeni istihdam anlamına geldiğini söyledi. Ayrıca paketin yaklaşık 2 milyonu bulan esnaf ve sanatkarın iş hacminde genişleme yaratacağını kaydeden Ergün, ''En azından 1 milyonluk yeni istihdam meydana getirebilecek potansiyeli var'' dedi. Ergün, küçük işletmeleri orta boy işletmelere dönüştürmek istediklerinin altını çizdi.

KAYITDIŞILIĞI ÖNLEYECEK

Ergün, bir başka soru üzerine, paketin kayıt dışılık ile mücadeleye de katkı sağlayacağını belirterek, esnaf ve sanatların, meslek odalarına kayıtlarının bu alanda önem taşıdığını, ilgili kurumlarla yapılacak protokollerle esnafların oda kayıtlarını daha sıkı hale getireceklerini söyledi. Bakan Ergün ayrıca, esnaf muaflığı kapsamındaki meslek kolları için 'vergiden muaf esnaf belgesi' uygulaması getireceklerini, basit usulden gerçek usule geçen esnaf ve sanatkarların, şartlar oluştuğunda basit usulde vergilendirilmelerini sağlayacak düzenlemeler yapacaklarını kaydetti ve bunların da kayıt dışılığı önemli ölçüde azaltacağını belirtti.

ELEKTRİKLİ OTODA VERGİ DEĞİŞECEK
Sanayi ve Ticaret Bakanı Ergün, otomobil sektörüne yönelik strateji belgesinin büyük ölçüde hazır olduğunu, Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında son şeklini vereceklerini söyledi. Ergün, strateji belgesinde elektrikli otomobillerin de yer alacağını ifade ederek, otomobillerde mevcut vergilendirme sisteminin motor hacmine dayandığını, elektrikli otomobiller için yeni bir vergilendirmenin gerekli olduğunu belirtti.

AVM'LER PAZAR GÜNLERİ KAPATILMAYACAK
Alışveriş Merkezlerine yönelik soruya karşılık da Ergün, Alışveriş Merkezlerinin pazar günü kapatılması gibi bir hükmün ilgili yasa tasarısında yer almadığını belirtti. Ergün, bu alanda kuralsızlık olmaması gerektiğini, yasayla, haksız rekabeti önlemeyi, alışveriş merkezlerinin nerelerde kurulacağı, çalışma koşulları gibi esasları belirlemeyi amaçladıklarını söyledi. Bakan Ergün, taslağa son şeklini verdiklerini, Anayasa ile ilgili tartışmaların ardından Bakanlar Kurulunda imzaya açılacağını, ardından Meclis'e sunulacağını belirtti.

BİZE ULAŞIN