Haber turu-1

Dev stadyum 25 saniyede yıkıldı
Amerikan Futbolu takımı Dallas Cowboys'un stadyumu, dinamitle 25 saniye gibi kısa bir süre içinde yıkıldı. Yıkım törenine takımın taraftarları da katıldı. Teksas eyaletinin semalarında havai fişekler patlarken, Dallas Cowboys emektar stadına veda etti. 11 yaşındaki bir taraftarın butona basmasıyla başlayan yıkımda, çelik ve betondan yapılan stadyumun yerle bir olması bir dakikadan kısa sürdü. Bir tondan fazla dinamit kullanılan yıkım sonrası, enkazın kaldırılmasının temmuz ayına kadar sürmesi bekleniyor. Dallas Cowboy takımı, 2008 yılından bu yana maçlarını Arlington'daki stadyumda oynuyor. Efsane stadyum 1971 yılında kullanıma açılmıştı.

Fransa, Telekom'daki ölümleri soruşturuyor
Fransa'da ocak ayından bu yana 11 Telecom çalışanı intihar etti. Yargı, işçi sendikasının yaptığı şikâyet ve Çalışma Bakanlığı müfettişlerinin hazırladığı raporun ardından, intiharların soruşturulmasına karar verdi. Şirketin yeniden düzenlenmesi çalışmaları çerçevesinde çalışanların oldukça huzursuz olduğu belirtilen Telecom'da, geçen yıl 32 işçi hayatına son vermişti. Daha önce hisselerinin büyük bir çoğunluğu devlette bulunan şirketin ortaklığının önemli bir bölümü, özelleştirme programıyla birlikte özel sektöre geçmişti. Şirket çalışanlarından intihar edenlerin önemli bir kısmı, geride bıraktıkları mektuplarda, iş yaşamındaki yoğun psikolojik baskıdan şikâyetçi olmuştu.

Lirada volatilite sterlinden daha az
Lirada volatilite sterlinden daha az. Bloomberg'ün haberine göre liranın gelecek üç ayda yıllık yüzde 10.6 oranında dalgalanması bekleniyor. Bu oran sterlin için beklenilenden düşük. Kur opsiyonlarındaki küresel traderlar gelişen ekonomilerin gelişmiş ülkelere göre daha güvenli olduğunu gösteriyor. JP Morgan endekslerine göre, yedi büyük gelişen piyasa para birimi için üç aylık volatilite beklentisi yüzde 10'a düştü. Gelişmiş ülkeler için ise beklenti yüzde 11.4. Aradaki fark Temmuz 2008'den bu yana kaydedilen en yüksek oran. Bu yıl en iyi performans gösteren 10 para biriminden sekizi gelişen piyasalardan. Lira bu yıl euro karşısında yüzde 6.8 değer kazandı ve Aralık 2008'den bu yana kaydedilen en güçlü seviyeye geldi.

BİZE ULAŞIN