Emeklilikte bir iyi bir kötü haber

SGK Başkanı Mehmet Emin Zararsız, aylar süren emeklilik işlemlerinin bir gün içinde tamamlanacağını duyurdu. SGK Başkanı Zararsız, emekli maaşları arasındaki farkın giderilmesi için Anayasa Mahkemesi'ne açılan davanın sonucunun 'ödeme' noktasında bir değişikliğe yol açacağını düşünmüyor. 2 milyon 200 bin emekliyi ilgilendiren davadan emekliler lehine sonuçlanması halinde 8,1 milyar lira maliyet çıkacağını kaydeden Zararsız, "Mahkemeden iptal çıksa bile geriye dönük ödeme olmayacağını düşünüyorum" dedi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Emin Zararsız, yeniden yapılandırmaya ve geçmişe dönük hizmet borçlanmasına yönelik herhangi bir çalışmalarının olmadığını belirterek, ''Yeniden yapılandırma düzenli ödeyen insanlara gayri adil bir uygulama oluyor. Biz düzenli olarak ödeme alışkanlığı olan insanı cezalandırmış oluyoruz'' dedi. Zararsız, SGK Kavaklıdere Lokali'nde gerçekleştirilen sohbet toplantısında basın mensuplarıyla bir araya gelerek soruları yanıtladı. Türkiye'nin sosyal güvenlik reformunda büyük bir cesaret göstererek olumlu yönde yenilikler yaptığını belirten Zararsız, bu çalışmaların olumlu sonuçlarının 10-15 yıla kadar görüleceğini dile getirdi.

Borçların yeniden yapılandırılması ve geçmişe dönük hizmet borçlanması konusuna da değinen Zararsız, 1974 yılından bu yana Türkiye'de 17 kez borçların yeniden yapılandırıldığını, bunun çok fazla getirisinin olmadığını vurguladı. Yeniden yapılandırmaya ve geçmişe dönük hizmet borçlanmasına sıcak bakmadığını belirten Zararsız, ''Yeniden yapılandırma düzenli ödeyen insanlara gayri adil bir uygulama oluyor. Biz düzenli olarak ödeme alışkanlığı olan insanı cezalandırmış oluyoruz. Bu nedenle borçların yeniden yapılandırılması konusunda veya geçmişe dönük hizmet borçlanması konusunda herhangi bir çalışmamız söz konusu değil'' dedi.

Kanunda, borçlu olanların borçlarını tecil edip taksitlendirme imkanının bulunduğunu ifade eden Zararsız, son dönemde ilk 3 ay yüzde 3 olarak alınan gecikme zammının, yüzde 2'ye düşürülmesi konusunda Bakanlar Kurulu kararnamesi hazırlandığını, imzaların tamamlanmasıyla bunun düşeceğini bildirdi. Yapılandırılması bozulan alacak miktarının geçen ay itibarıyla 7 bin 194 milyar TL olduğunu belirten Zararsız, bunda ekonomik krizin de etkili olabileceğini söyledi. Zararsız, 36 ay taksitlendirmeye müracaat eden insanların sağlık hizmetlerini almaları konusunda da çalışmaları olduğunu kaydederek, birinci aydan itibaren ödemeye başladıktan sonra bu haktan yararlanılacağını belirtti.

Kuruma borçlu olanlardan 36 ay taksitlendirmeye müracaat eden ve bu müracaatı kabul edilenlerin teşviklerden yararlanması konusunda da çalışma yürüttüklerini belirten Zararsız, ''Borç yapılandırma ve taksitlendirme konusunda insanların beklentisi olacak bir müjdeyi verecek durumda değiliz'' diye
konuştu.

''KAYIT DIŞILIK EN ÖNEMLİ SORUN''


Kayıt dışılığın Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri olduğunu belirten Zararsız, TÜİK verilerine göre yüzde 43 oranında kayıt dışı istihdamın söz konusu olduğunu ancak geçmişle mukayese edildiğinde bu oranın düşmeye başladığını söyledi. Yüzde 43'lük oranın yaklaşık 9 milyon 300 bin kişiye karşılık geldiğini, bunu hiçbir Sosyal Güvenlik Kurumunun kaldıramayacağını vurgulayan Zararsız, şöyle devam etti: ''9 milyon 300 bin kişi kayıt içerisinde olsaydı ve sadece asgari ücretten sigortalı olarak gösterilip 27 gün üzerinden primleri ödenmiş olsaydı biz kurum olarak 2009 yılında 25.9 milyar TL gelir elde edecektik. Bu seneki açığın transferi için aldığımız rakam ise 28.7 milyar TL. Yani sosyal güvenlik bütçesi denk bir bütçe haline gelecekti.'' Kayıt dışılığın çözülmesiyle Türkiye'nin iç ve dış piyasadaki borçlanmasının da önüne geçilebileceğine işaret eden Zararsız, SGK'nın kayıt dışı istihdamı önleme konusunda önemli çalışmalar yürüttüğünü bildirdi. '

'KAYIT DIŞILIKLA TOPYEKUN MÜCADELE ŞART''

Çok sayıda kurumla protokol imzalayıp, kayıt dışı istihdamı kontrol etme imkanına kavuştuklarını anlatan Zararsız, banka, kurum ve kuruluşlardan gelen bilgiler, denetimler ve ''Alo İhbar'' hattına gelen şikayetlerle çok sayıda kişinin kayıt altına alındığını ve iş yerinin tescil edildiğini rakamlarla anlattı.
Gelir idaresinin koordinasyonunda yürütülen bir eylem planı hazırlığının olduğunu belirten Zararsız, SGK'nın kendi elemanlarıyla da denetimlerini sürdürdüğünü, bu yıl çok sayıda müfettiş yardımcısı alacaklarını söyledi. Zararsız, kayıt dışılıkla mücadelenin topyekun yapılması gerektiğinin altını çizerek, işverenlerin, sendikaların, kamu kurum ve kuruluşlarının bu konuda çalışma yapması gerektiğini dile getirdi.

''EMEKLİLİK İŞLEMLERİ 1 GÜNDE YAPILACAK''

Zararsız, bilgi işlem teknolojilerinden daha çok istifade ederek işlemleri hızlandırmayı amaçladıklarını belirterek, kurum olarak arşiv konusunda büyük sıkıntı çektiklerini ve bunu yıl sonuna kadar elektronik ortama aktaracaklarını bildirdi. Emeklilik için müracaat etmiş kişinin tüm bilgilerinin bilgisayar ortamında bulunacağını anlatan Zararsız, arşiv yönetim sistemi çerçevesinde bir gün içinde insanların emeklilik işlemlerinin yapılacağını söyledi.

"TEKRAR İADE SÖZ KONUSU OLAMAZ"

Zararsız, ''derneklerin yaptıkları kesintilerle ilgili'' bir soruya, ''Geçmişe yönelik olarak yapılacak hiçbir şey yok. Dolayısıyla herhangi bir kişi 'üyelik aidatımı kesebilirsiniz' anlamında bir muvafakat verdiyse o muvafakatı ortadan kaldırmadığı sürece yapılan kesintiler geçerlidir ve kişiye tekrar iadesi söz konusu olamaz'' yanıtını verdi. Emin Zararsız, 1 Ocak tarihinden itibaren derneğe üye olan ve adına aidat kesilecek kişilerin muvafakatlarının SGK'ya gönderileceğini belirterek, daha önce üye olanların ise yıl sonuna kadar muvafakatlarının tamamlanacağını bildirdi. Kurum olarak dernekler üzerinde herhangi bir denetim yetkilerinin bulunmadığını ifade eden Zararsız, yetkinin İçişleri Bakanlığı, valilikler ve yargıda olduğunu belirtti.

Sağlık alanındaki dönüşüm programı çerçevesinde herkesin istediği hastaneye gidebildiğini hatırlatan Zararsız, 2002 yılında bir kişi yılda ortalama 2.2 kez doktora giderken bu rakamın 2009 yılında 6.7'ye geldiğini bildirdi. Sağlık giderlerinin arttığına dikkati çeken Zararsız, sağlık giderlerinin artmasındaki en önemli etkenin insanların hastane ve hekim seçmesi ile sağlık hizmetlerine ulaşmadaki kolaylıkların artması olduğunu söyledi. Hastaneye gidişlerdeki artışların SGK'nın giderlerini de artırdığını ifade eden Zararsız, Sağlık Bakanlığıyla da çalışmaların sürdürüldüğünü, suistimallerin önlenmesi için kuralların katı şekilde uygulanacağını kaydetti. ''Diyabet hastalarının ilaç almasıyla'' ilgili bir soruya Zararsız, bu konuda Sağlık Bakanlığının çalışma yaptığını, Mayıs sonunda bu çalışmayı açıklayacağını, SGK'nın da bu kapsamda kuralları tekrar gözden geçireceğini dile getirdi.

BİZE ULAŞIN