'Mahalle kavgası' yargıya havale...

Uluslararası İstanbul Finans Merkezi'nin inşa edileceği Ataşehir'deki arazinin sınırları için AK Partili Ümraniye ile CHP'li Ataşehir belediyeleri karşı karşıya geldi

Türkiye'nin Finans Merkezi olacak İstanbul'daki 570 dönümlük arazi, CHP'li Ataşehir Belediyesi ile AK Partili Ümraniye Belediyesi'ni karşı karşıya getirdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yayımladığı haritada arazinin bir bölümünün Ümraniye Belediyesi sınırlarında gösterilmesi, Ataşehir'i kızdırdı. "Arazi bizim" diyen belediye, tartışmayı mahkemeye taşıyor.

BANKALAR BEKLEMEDE
İstanbul'un Finans Merkezi olması için devlet bankalarının ve finans kuruluşlarının merkezlerinin taşınacağı Ataşehir'de Ziraat Bankası ve Halbank'ın ardından, Merkez Bankası, Vakıfbank ve Sermaye Piyasası Kurulu'nun merkez binalarının inşa edileceği arazilerin tahsisleri yapıldı. Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) geçtiğimiz yıl tahsisleri yapmasından sonra Ataşehir Belediyesi ile Ümraniye Belediyesi arasında "Mahalle benim ilçe sınırlarım içerisinde kalıyor" tartışması hız kazandı. İnşaat çalışmalarına başlamak için hazırlık yapmaya başlayan bankalara "Ruhsat vermeyiz krizi" gerilimi tırmandırdı. İpleri koparan adım ise geçen ay atıldı. Ümraniye Belediyesi'nin "Finans Merkezi'nin imar dosyalarını bize gönderin" içerikli yazısına, "Hayır, Finans Merkezi, ilçe sınırlarımız içerisinde" diyerek cevap veren Ataşehir Belediyesi, tartışmayı yargıya taşıma kararı aldı.
BİZE ULAŞIN