Haber turu..

"Türkiye'de inşallah doğalgazı buluruz"
Amerikalı petrol milyarderi Malone Mitchell, TPAO ile Türkiye'de petrol ve gaz aramacılığında yeni bir döneme imza attıklarını belirterek, "TransAtlantik olarak 'shale gazı' modelini Türkiye'ye getirdik. Bu modelle biz ABD'de çok başarılı olduk ve şu anda kullandığımız gazın yarısını kendimiz üretiyoruz. Türkiye'de de kayaç tipi ABD gibi olursa eminim ki ihtiyacının en az yarısını karşılayacak gazı bulacağız" dedi. Türkçe 'inşallah' ifadesi kullanan Mitchell, "Türkiye şu an kullandığı gazın yüzde 3'ünü üretebiliyor. İnşallah buradaki yapılar ABD'deki gibi çıkarsa en az yüzde 50'sini üretebilir hale gelir. Bu rakam yüzde 100'e bile çıkabilir" diyor. Mehmet NAYIR/ ANKARA

Microsoft, gençler için 'Kin'i tanıttı
Amerikan yazılım grubu Microsoft, Apple'ın iPhone'u ile daha iyi rekabet için, genç tüketicilere yönelik sosyalleşme fonksiyonlarıyla donanımlı, yeni cep telefonu modelini ABD'de tanıttı. Microsoft'un ürün yetkilisi Robbie Bach "Kin" adı verilen yeni telefonun tanıtımında yaptığı açıklamada, Verizon ve Vodafone operatörleri ve Sharp fabrikasıyla ortaklaşa üretilen yeni modelin, genç kullanıcılarla görüşülerek geliştirildiğini belirtti.Yeni telefonun, mesajlarını ve fotoğraflarını her an başkalarıyla paylaşmak isteyen kullanıcıların işini kolaylaştıracağı bildirildi.

Putin 134 bin, bakanı 535 milyon $ kazanıyor
Rusya Devlet Başkanı Dmirty Medvedev'in kararnamesi uyarınca bu yıl ilk kez devletin tepe yöneticileri zorunlu mal beyanında bulundu. Buna göre krizde Medvedev ve Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in gelirleri yaklaşık yüzde 15 azaldı. 2008'de 150 bin dolar kazanan Medvedev geçtiğimiz yıl 113 bin dolar kazandı. 2008 geliri 158 bin dolar olan Putin ise 2009'da 134 bin dolar kazandı. Doğal Kaynaklar Bakanı Yuri Trunyev'in geliri ise 535 milyon dolar.

BİZE ULAŞIN