'Osmanlı, sermayesini cumhuriyetten iyi kullandı'

İMKB Başkanı Hüseyin Erkan, Türkiye'de sermaye piyasalarının oldukça köklü bir geçmişe sahip olduğunu hatırlatarak, "Kırım Savaşı ve Süveyş Kanalı tahvil ihracıyla finanse edilmişti" dedi

Sermaye piyasalarının daha fazla gelişmesi için Anadolu'ya çıkarma yapan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) yönetiminin son durağı Düzce oldu. Düzceli Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (DÜSİAD) düzenlediği 'Halka açılma ve İMKB'nin sunduğu fırsatlar' konulu konferansa katılan Başkan Hüseyin Erkan, işadamlarına Osmanlı tarihinden örnekler vererek "şirketlerinizi sermaye piyasalarına açın" çağrısı yaptı.

OSMANLI ÖRNEĞİNİ VERDİ
"Dünyada sermaye piyasası gelişmeden gelişen hiçbir ekonomi yok. Dünyada birçok ülke bunu teşvik için vatandaşlarına bedava hisse senedi dağıttılar ve oradan gelen fonlarla başka yatırım yaptılar" diyen Erkan, Türk sermaye piyasalarının da oldukça köklü bir geçmişe sahip olduğunu belirtti. Erkan sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye'de sermaye piyasası Osmanlı'dan beri var. Hatta şunu da çok rahatlıkla söyleyebilirim, Osmanlı, Cumhuriyet döneminden daha da iyi kullanmıştır sermayesini. Kendi yapmış olduğu yatırımlarla ilgili olarak. Osmanlı altyapı yatırımlarını sermaye piyasasından temin etmiştir. Osmanlı, savaşı bile sermaye piyasasından finansa etmiştir. Kırım savaşı Osmanlı'nın ihraç etmiş olduğu tahvillerle finanse edilmiştir. Yine Süveyş kanalı da Osmanlı'nın ihraç etmiş olduğu tahvillerle finansa edilmiştir. Osmanlı döneminde çok sayıda özel şirket hisse senedi ihraç ederek, halktan para toplamış ve yatırımlarını yapmıştır."

BİZE ULAŞIN