Yıldız: ABD'nin Türkiye'den zenginleştirilmiş uranyumu temizlemesi söz konusu değil

Bakan Yıldız, "ABD basınında çıkan zenginleştirilmiş uranyumdan arındırma haberi doğru değil" dedi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ABD'nin geçen yıl "Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 18 ülkeden zenginleştirilmiş uranyumu temizlediği ve bu ülkeleri uranyumdan arındırdığına yönelik" ABD basınında çıkan haberin doğru olmadığını söyledi. Taner Yıldız, Willard InterContinental Otel'de gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, ABD Başkanı Obama'nın ev sahipliğinde düzenlenen, Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne katılan heyet başkanlarıyla nükleer tehdidin boyutunun ele alındığı akşam yemeğine paralel olarak, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve Enerji Bakanı Steven Chu'nun meslektaşlarına verdiği ve kendisinin de katıldığı yemeğe dair bilgiler aktardı.

NÜKLEER SİLAHA HAYIR!

Yıldız, yemekte, ABD, Fransa, Rusya, Cezayir gibi 8 ülkenin enerji konusundaki yetkilileriyle aynı masada bir araya geldiklerini söyledi. Masada, nükleer güvenlik konusunun konuşulduğunu ifade eden Yıldız, Türkiye'nin bölgesinde nükleer silah istemediğini anımsatarak, "Bunun istisnası olabilecek hiçbir ülke yok. Tehdit, tehdittir" diye konuştu.

İŞ İŞTEN GEÇMEDİ, HâLâ SİNOP'A TEKLİF VEREBİLİR
Taner Yıldız, bir soru üzerine, Amerikan firmalarının nükleer enerji santrallarına talebi konusunda Türkiye'nin sitemkâr tavrı bulunmadığını, çalışmak isteyenlere ve taleplere açık olduklarını belirterek, "Sinop'ta iş işten geçmiş değil, gelip teklif verilebilir. O değerlendirilir" dedi.

BİZE ULAŞIN