Anadolu'yu adım adım dolaşan SPK 200 şirketi borsaya kazandıracak

Ortak sayısı 250'yi aştığı için halka açık şirket statüsünde olan Anadolu'daki yaklaşık 200 şirketi incelemeye başlayan SPK, bu şirketleri borsaya kazandırmayı hedefliyor

Borsaya yeni şirketler kazandırmak için İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ile birlikte halka arz seferberliği başlatan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) kurul kaydı bulunmasına rağmen borsada olmayan şirketleri mercek altına aldı. Bunun için üç kişilik özel bir ekip kuran SPK, ortak sayısı 250'yi aştığı için halka açık şirket statüsünde olan Anadolu'daki yaklaşık 200 şirketi borsaya kazandırmayı hedefliyor. Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vedat Akgiray "SPK ve İMKB olarak hep beraber Anadolu'yu dolaşıyoruz. Şu anda 3 uzmanımız karış karış Anadolu'yu geziyor. Ekibimiz geçen hafta Güneydoğu'daydı. En son Hakkâri, Diyarbakır'daki şirketleri incelediler. Borsada olmayan 200 şirketi gidip tek tek buluyorlar. Fabrikalarını, tesislerini ziyaret ediyorlar. Ne vaziyetteler görüyorlar. Eğer görüntüleri, iş durumları halka açılmaya, İMKB'ye kote olmaya müsait ise bunu teşvik ediyorlar" dedi. Akgiray, ekibin yaz aylarında bir rapor hazırlayacağını ve bu rapor doğrultusunda hareket edeceklerini belirtti.

'KOŞULLAR ÇOK UYGUN'
Anadolu temaslarının büyük memnuniyet yarattığını kaydeden SPK Başkanı Akgiray, çalışmanın sonucundan umutlu olduklarını kaydetti. Aracı kuruluşlar ile birlikte yürüttükleri anket çalışmasının da devam ettiğini belirten SPK Başkanı Vedat Akgiray, "2 bin denekle yapılan anket çalışması devam ediyor. Buradan elde edelecek sonuçlarla da halka arz sürecini hızlandırıcı tedbirler alabiliriz. Halka arz için bütün koşullar çok uygun, umarım bundan faydalanılır" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN