Bazı ekonomistler faiz artırımı da bekliyor

FİNANS YATIRIM
Radikal bir işaret yok
Belirtilecek en önemli nokta strateji dokümanının politika hareketlerinin zamanlaması konusunda bir detay içermemesi. MB'nin çıkışa yaklaşımı oldukça kademeli ve ölçülü görünüyor. Genel olarak çıkış stratejisi parasal koşullarda hızlı ve radikal bir sıkılaştırmaya işaret etmedi. Bu da piyasa için bir rahatlama yarattı. Özetle parasal politika çağrımız dünkü faiz açıklaması ve bugünkü çıkış stratejisi dökümanından etkilenmedi. Faiz artırımı öncesindeki likidite önemlemleriyle birlikte Banka'nın alım zamanın olacağını düşünmeye devam ediyoruz.

JP MORGAN
MB gereğinden fazla ılımlı
MB'nin çıkış stratejisi raporu bankanın kriz sırasında uyguladığı likidite önlemlerini kaldırmada oldukça kademeli bir yaklaşım sergileyeceğine işaret ediyor. MB'nin bu kademeli yaklaşımının kötüleşen enflasyon dinamikleri ve ekonomik aktivedeki artış sürecinde gereğinden fazla ılımlı olduğunu düşünüyoruz. Banka'nın politika sıkılaştırmasının sonraki aşamalarında şu an planladığından daha hızlı bir şekilde ilerleyeceğini düşünüyoruz.

NOMURA
Faiz artırımı gerçekçi bir opsiyon
Dünkü çıkış stratejisini göz önüne aldığımızda 25 baz puanlık bir artırım gerçekçi bir opsiyon gibi görünüyor. İlk aşamalarda 1 hafta vadeli repo faiz oranının yeni politika oranı olacağı belirtildi. MB sisteme net borç veren olduğundan politika oranını kredi oranına çekmeni ekonomik olarak doğru olduğunu düşünüyoruz.

BİZE ULAŞIN