Emekli maaş farkı 8.1 milyar lira, geriye dönük ödeyemeyiz

Anayasa Mahkemesi'ne taşınan emekli maaşları arasındaki farkın maliyeti 8.1 milyar lira. SGK Başkanı Zararsız'a göre, mahkeme iptal etse bile geriye dönük fark alınamayacak

Emekli maaşlarında yeniden düzenlemeye ilişkin kararda gözler Anayasa Mahkemesi'ne çevrildi. Mahkemenin, mevcut yasayı iptali yönünde karar vermesi durumunda 2 milyon 200 bin işçi emeklisinin ücretinde yaklaşık 300 lira artış olacak. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Emin Zararsız, düzenlediği sohbet toplantısında Ankara 5'inci İş Mahkemesi'nin kararı üzerine emekli maaşları arasındaki farklılığın Anayasa Mahkemesi'ne gönderildiğini anımsattı. Kurum olarak en kötü senaryoya göre hazırlık yaptıklarını anlatan Zararsız, mahkemenin mevcut kanunu iptali yönündeki bir kararın SGK'ya maliyetinin ise 8.1 milyar olacağını söyledi. Zararsız, "Konunun Anayasa Mahkemesi'ne taşınmasına kurum olarak itiraz edemiyoruz. Gidip kurum olarak görüşümüzü bildireceğiz. Biz en kötü senaryoya karşı maliyet hesabı yaptık" dedi. Böyle bir karardan 2.2 milyon emeklinin etkileneceğini belirten Zararsız, Anayasa Mahkemesi iptal kararı verse bile emeklilerin geriye dönük maaş farkı almasının söz konusu olmayacağını belirtti.

İKİ KAT ARTIŞ YOK
13 farklı türde emekli maaşı hesaplaması yapıldığını, sistem değişikliklerinde intibak yapılmadığı için ücretler arasında farklılık meydana geldiğini belirten SGK Başkanı, "Özellikle 2000 yılından önce emekli olanlar ile sonrasında emekli olanlar arasında farklılık bulunuyor" dedi. SGK aleyhine karar çıkması durumunda 2.2 milyon işçi emeklisinin maaşında düzenleme yapma gereğinin ortaya çıkabileceğini anlatan Zararsız, "İddia edildiği gibi emekli maaşlarının iki katı artış olacağı söylentisi doğru değil. 6 milyon emekliyi ilgilendirmiyor" dedi.

BİZE ULAŞIN