Sabancı'ya en üst düzey devlet nişanı

Türkiye-Avusturya ilişkilerine katkısından dolayı Sabancı'ya Avusturya'nın en üst düzey devlet nişanı verildi

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı'ya, Avusturya'nın en üst düzey devlet nişanı olan 'Silbernes Ehrenkreuz der Republik Österreich', Avusturya'nın Ekonomi, Aile ve Gençlik Konularından Sorumlu Bakanı Reinhold Mitterlehner tarafından verildi. Viyana'daki Albertina Müzesi'nde gerçekleştirilen törene Sabancı Holding ve Verbund üst düzey yöneticileri, Avusturya iş dünyasının temsilcileriyle bu ülkedeki başarılı Türkler de katıldı.

DÖRT KADINLI JEST

Tören ödülü bir kadının alması nedeniyle yalnızca kadınlardan oluşan bir yaylı çalgılar dörtlüsünün minik konseriyle başladı. Güler Sabancı kendisine bu nişanın verilmesinden dolayı onur duyduğunu belirterek Avusturya hükümetinin aldığı bu kararda Verbund ile Enerjisa'da yaptıkları başarılı ortaklığın yattığını belirtti. Sabancı, Enerjisa'nın kısa sürede Türkiye'nin en değerli enerji şirketi olduğunu vurguladı. Konuşmasında Türk ekonomisiyle ilgili gelişmelerden bahseden Sabancı, şöyle dedi: "2001 krizi sonrası, mali sektörde yapılan radikal reformlar sonucunda, Avrupa'da küresel krizi destek almadan atlatabilen tek bankacılık sistemine sahip ülke Türkiye'dir. Türkiye son on yılda dikkat çekecek şekilde büyüyerek, 800 milyar dolarlık gayrisafi milli hasılası olan rekabetçi ve global bir ekonomiye dönüşmüştür. Türkiye, gelişmekte olan pazar olarak, G20 ülkeleri arasındaki yerini almıştır. Verbund gibi Türk özel sektörüne yatırım yapan uluslararası şirketler, bu dikat çekici büyümeye en önemli katkıyı yaptılar."

% 5 SÜRPRİZ OLMAZ

Bu yıl yüzde 5'lik bir büyüme sağlanmasının sürpriz olmayacağını ifade eden Sabancı, "Türkiye'nin jeopolitik konumu, istikrarlı ve demokratik yapısı ile Avrupa'nın enerji tedariği ve güvenliğine katkı sağlayan bir ülkedir. Türkiye Maastricht Kriterleri'ne birçok dedi. AB üyesi ülkeden daha yakındır" Salondaki bazı davetliler, bu sözleri alkışlarla karşıladı.

BİZE ULAŞIN