İstanbul değil, Londra Menkul Kıymetler Borsası!

İMKB Başkanı Erkan, borsadaki işlem hacminin 30-40'ının Londra'dan kimliğini belli etmek istemeyen yabancı yatırımcılar tarafından yapıldığını söyledi

İSTANBUL Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı Hüseyin Erkan, kimliğini gizlemek isteyen yabancı yatırımcıların İMKB'de işlem yapabilmek için borsa dışı piyasa kurduğunu söyledi. Erkan, Sermaye Piyasaları Zirvesi'nde gazetecilerin sorularını yanıtlarken, yabancı yatırımcıların günlük işlem yaparken kimliğini göstermek istemediğini belirterek, ''Ne yapıyorlar? Bizim alış ve satış emrimizi Londra'da kendi aralarında kullanarak arasında bir yerde eşleşiyorlar ve borsa dışında işlem görüyor. Borsamızın aşağı yukarı oluşan işlem hacminin yüzde 30-40'ı arasında bir piyasa da şu anda Londra'da dedi.

"TÜRKİYE'YE ÇEKECEĞİZ"

Bu yatırımcıların Türkiye'ye çekilmesi için planlar yaptıklarını anlatan Erkan "Fiyat adımlarının küçültülmesi, özellikle emir iptallerinin gelmesi ve büyük emirler piyasasını açmamızla onun asgari yarısını çekeriz. Birbirlerine ödünç vermeler var. Büyük emirlerin eşleşmesi var. Piyasaya gelmeden dışarıda yapıyorlar. Bunlar var. Niye biz yararlanamayalım bunlardan?'' Erkan, önümüzdeki dönemlerde fiyat adımlarının daraltılması ve emir iptallerinin gerçekleşmesiyle ilgili aracı kurumlarla bir toplantı gerçekleştireceklerini bildirdi.
BİZE ULAŞIN