Çağımızın yeni İpekyolu medya olacak

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Üyesi Li Cangchun, İstanbul'da Türk medya kuruluşlarına çağrı yaptı: Çin'de temsilcilik açın, tanıtıcı haberler yapın

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Üyesi Li Cangchun, Türkiye ve Çin arasındaki basın ve medya ilişkilerini geliştirmek için İstanbul'da Türk medya mensupları ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ile bir araya geldi. Yüzyıllar önce Türkiye ve Çin arasındaki ilişkiyi kuran İpekyolu'nun yerini, bugün basın ve medyanın alması gerektiğini belirten Cangchun, Çelik ile birlikte Çin uluslararası radyosunun Türkçe yayını için kurulan Çin- Türkiye kültür ve turizm portalı 'silktrek.com'un açılışını yaptı.

"BASINA GÖREV DÜŞÜYOR"
Hüseyin Çelik ve medya kuruluşlarının temsilcileri ile İstanbul'da buluşan Li Cangchun, Türkiye ile yüzyıllar öncesine dayanan dostane ilişkileri geliştirmek için Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın davetiyle Türkiye'ye geldiğini ve çok memnun kaldığını belirtti. Öğle yemeği öncesi medya kuruluşları temsilcileri ile sohbet eden Cangchun, iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek için basına büyük görev düştüğünü vurguladı. Türk medya kuruluşlarının Çin'de daimi temsilcilikler kurmasını ve tanıtıcı haberler yapılmasını isteyen Cangchun "Dünya ekonomisindeki krizlere ve rekabete karşı iki ülkenin ortak çıkarları doğrultusunda birlikte hareket etmesi gerekir" dedi.

"70 BİN ÇİNLİ TURİST AZ" Çelik,
"Türkiye'ye gelen Çinli turist sayısı 70 bin, bu sayıyı az buluyoruz" dedi. Pekin'den sonra Şanghay'da bir büro açacaklarını belirten Anadolu Ajansı Genel Müdürü Hilmi Bengi de, video değişimini de öngörecek şekilde anlaşmayı genişleteceklerini söyledi.
BİZE ULAŞIN