Çağlayan: FED faiz düşürürken, bizim Merkez yükseltti

DEVLET Bakanı Zafer Çağlayan, yüksek faiz uygulayarak kuru düşük tuttuğu ve ihracata zarar verdiğini belirttiği Merkez Bankası'nı sert sözlerle eleştirdi. Çağlayan, Kazakistan'daki temaslarını sürdürürken, Ata uçağında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çağlayan şu mesajları verdi:

MERKEZ BANKASI'NA ELEŞTİRİ:
ABD'de Merkez Bankası faiz düşürürken, bizim Merkez Bankamız faiz yükseltti. Bu faiz baskısı ve döviz kuruyla üretim yapılması mümkün değil. Yine de üreticimiz iyi direniyor. Türkiye'nin büyümede motoru artık ihracat. Ara mal ithalatının temel nedeni Merkez Bankası'nın yanlış faiz politikası. ABD Çin'e Yuan'ın değerini yükseltmesi için bastırıyor. Türk parasının da aşırı değerlenmesi üreticiyi rekabet edemez hale getirdi. Merkez Bankası'nın faizi yükseltmesi, dövizi artırdı. Kur düşük kaldı. Ancak Merkez Bankası bağımsız bir kuruluş. Politikasını belirleyen Para Politikaları Kurulu'nda hükümetin tek temsilcisi yok.

KIRGIZİSTAN'DAN TAZMİNAT TALEBİ:
Kırgızistan'daki olaylar sonrasında Türk işadamlarına ait büyük alışveriş merkezlerinde bulunun işyerlerinin camları, vitrinleri kırılmış. Depolarındaki beyaz eşya yağmalanmış. Şu anda orada bir muhatap yok. Ancak her şey yerine oturunca bu zararın tazminini isteriz. Kırgızistan da zararı tazmin eder. Ülkesine yabancı yatırım gelmesini isteyen her ülke buna dikkat eder. Çünkü yabancı sermaye güvenlikte olmak ister. Ancak hiçbir Türk işadamı da bu durumu istismar etmemeli.

ERBİL'DE TERCİH TÜRK MALI:
Önemli olan tüketicinin tercihi olabilmek. Erbil'de ucuz Çin malı yerine pahalı Türk malı tercih ediliyor.

BİZE ULAŞIN