Cem Uzan'a suç örgütü kurmaktan 23 yıl hapis

Cem Uzan, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek, sahte resmi belge düzenlemek, kamu kurum ve kuruluşlarını dolandırmak suçlamalarıyla toplam 23 yıl hapis, 33 bin 750 lira para cezasına çarptırıldı. İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi, yasal sorumluluktan kurtulmak ve mal varlıklarını kaçırmak için İmar Bankası ile bağlı şirketlerindeki hisselerini üçüncü kişilere eski tarih ve sahte yönetim kurulu kararlarıyla devretmekle suçlanan Kemal, Cem, Hakan ve Yavuz Uzan'ın aralarında bulunduğu 39 sanıklı davayı karara bağladı.

ÇETEDEN 3 YIL VERİLDİ
Fransa'ya kaçarak sığınma talebinde bulunan Cem Uzan'ın avukatı Şaylan Çığgın, müvekkilinin suçsuz olduğunu belirterek, "Uzan, grubuna ait bir tek çöp bile kaçırılabilmiş değildir. Zira malvarlığnın tamamına TMSF el koymuştur" dedi. Mahkeme, Cem Uzan'ı suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmekten 3 yıl, resmi belge düzenlemekten 8 yıl 9 ay, kamu kurum ve kuruluşlarını dolandırmaktan 10 yıl 15 ay hapis ve 33 bin 700 lira adli para cezasına çarptırıldı. 7 sanık daha suçlu bulunurken, 4'ü avukat 25 sanığa da beraat kararı çıktı. Uzan'ın vekili avukat Şaylan Çığgın, kararı temyiz edeceklerini söyledi.

Asıl suçlu gecelere akıyor
Tutuksuz yargılanan sanıklardan Fatma Sarının, gözyaşları içine yaptığı savunmada, bazı gazetelerde yayımlanan Cem Uzan'ın Fransa'da eğlenirken çekildiği fotoğrafları göstererek "Asıl suçlular gecelere akıyor" diye tepki göstermesi üzerine, Mahkeme Başkanı, "İnsanların özel hayatları bizi ilgilendirmez" dedi.

BİZE ULAŞIN