Haber turu!

Bir kişi almak çözüm değil, el ele verilmeli
ZORLU
Holding Başkanı Ahmet Zorlu, Başbakan'ın işsizliğe karşı "Her TOBB üyesi bir kişi istihdam etsin" önerisinin çözüm olmadığını söyledi. Zorlu, "Bir işçi aldınız bunu ne kadar sürdürebilirsiniz. Ardından insanlar çoğalıyor çözüm değil bu. İşverenlerin fazla istihdam yapması işsizliği düşürmez aksine rekabet gücü azalır. Sanayici ve devletin el ele bu sorunu çözmesi lazım" dedi. 2009'da 1.500 kişi istihdam eden Zorlu Grubu bu yıl 700-800 ek istihdam planlıyor. İhracatta hedef ise 2.5 milyar dolardan 3 milyar dolara çıkarmak.

Fındıklı dondurma Çin pazarına girdi
FINDIK
Tanıtım Grubu'nun (FTG) Çin'deki tanıtım faaliyetleri sonuçlarını vermeye başladı. Türk fındığından yapılan ürünler piyasaya çıkmaya başladı. FTG Üyesi Ali Haydar Gören, yıllık 3 milyar doları aşan cirosuyla, süt ve süt ürünleri pazarında Çin'in en büyük firması olan Meng Niu'nin, Türk fındığından yaptığı dondurmayı piyasa çıkardığını bildirdi. Gören, firmanın, 'Suibian' adlı yeni dondurmasının reklam filminde, çikolata ve Türk fındığını "Tek dondurma iki lezzet" sloganı ile öne çıkardığını bildirdi.

Prestij sembolü Isparta Halı'ya veda
SÜMER
Halıcılık'a ait Isparta Halı Fabrikası'nın kapatılmasıyla birlikte, eldeki stokların bitirilmesi amacıyla Orta Asya'dan gelen kültürü simgeleyen Isparta halısının metrekare değeri de 62 TL'ye düştü. Bir zamanlar kızların çeyizde mutlaka olmasını istediği ve prestij kabul edilen Isparta halısı, bugün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Fabrikanın makineleri 19 Nisan'da, iplikleri 5 Mayıs'ta ihale ile satılacak. Fabrikanın Kurucu Müdürü Ali Rıza Ercan, "Bir kültür yok edildi. Türkiye için büyük kayıp'' dedi.

Amerika'da polis otolarına Türk jantı
HAYES
Lemmerz İnci Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Zaim, Avustralya'ya jant ihraç etmeye başladıklarını bildirdi. Zaim, Türkiye'de en yüksek kapasiteli araç çelik jant üretimini gerçekleştiren Hayes Lemmerz İnci'nin Avustralya General Motors (GM Holden) fabrikasına, Zeta polis aracının üretimi için yıllık 150 bin adet çelik jant ihraç etmeye başladığını belirtti. Zaim, kasımda üretimine başlanacak olan Zeta polis araçlarının, 2011'de Kuzey Amerika'ya satılacağını kaydetti.

BİZE ULAŞIN