Hindistan hava trafiğinin yarısı Çelebi'ye emanet

Çelebi Hava Servisi, Mumbai'nin ardından Yeni Delhi'de de yer hizmetlerine başlıyor. Şirket böylece Hindistan'ın uluslararası hava trafiğinin yüzde 50'sine hizmet verecek. Sırada diğer şehirler var

52 yıl önce bir merdiven ve beş işçi ile kurulan Türkiye'nin ilk özel yer hizmetleri şirketi Çelebi Hava Servisi, küresel oyuncu olma yolunda adım adım ilerliyor. Hindistan'da ülkenin en yüksek hava trafiğine sahip 2 havalimanından biri olan Mumbai Chhatrapathi Shivaji Uluslararası Havalimanı'nda yüzde 51'ine iştirak ettiği Çelebi-Nas India ile Temmuz 2009'da yer hizmetleri vermeye başlayan Çelebi Hava Servisi, 20 milyon yolcu kapasiteli Delhi Havalanın'nda da 1 Haziran'da yer hizmetleri faaliyetlerine başlayacak. Burada da yüzde 74 hissesine sahip olduğu Celebi Delhi Cargo Terminal Management India ile faaliyet gösteren Çelebi Hava Servisi böylece Hindistan uluslararası hava trafiğinin yüzde 50'sine de hizmet veriyor olacak.

TÜRKİYE'Yİ GERİDE BIRAKTI

Macaristan ve Belçika'daki yatırımlarından sonra yöneldiği Hindistan'daki faaliyetleriyle Türkiye'deki iş potansiyelini geride bırakan Çelebi Hava Servisi, Delhi Kargo'da yılda 430 - 500 bin ton arası iş yapmayı planlıyor. Şirket Türkiye'de ise yılda 340 bin ton kargo servisi veriyor. Her yıl yüzde 10 artan Delhi'deki kargo kapasitesinin gelecek 10 yılda 1 milyon tona ulaşacağı tahmin ediliyor. Hindistan'daki yatırımlarının toplam 100 milyon doları bulması beklenen şirket önümüzdeki aylarda açılacak Mumbai kargo ihalesine de girmeyi planlıyor. Hindistan faaliyetlerinin tanıtıldığı toplantıda konuşan Çelebi Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili Canan Çelebioğlu Tokgöz, bu ihalede şanslarının yüksek olduğu kanaatinde. Türkiye'de inatçı strateji ile başarıya ulaştıklarını söyleyen Tokgöz, Mumbai ve Delhi'de ihaleler alınmadan önce 3 yıl uğraştıklarını dile getirerek, burada da aynı stratejiyi uyguladıklarını kaydetti. Çelebi Hava Servisi'nin radarında Kalküta, Haydarabat, Bengalore, Madras gibi dört büyük şehrin hava alanları da var.


BİZE ULAŞIN